Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:567256
Tento rok:15462
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Úvod
Díl 1. Zkušenosti se solární energií na bytě. Jaké vybrat solární panely?

Cílem seriálu bude shrnutí mých zkušeností se získáváním solární energie na bytě v paneláku a to za podmínek, že tento byt vládne balkonem nebo nějakou možností vystavit solární panely slunci. V této části se budeme zabývat, jaké solární panely vybrat.
kliknout a zobrazit celý článek.....
23.04.2023,21:08Díl 18.: Týden na tragických českomoravských silnicích, zácpa bez projímadla

Tento díl bude o zácpě a taky o tom, jak jsem hodnej, a kdepak ti Chrániči vlastně jsou. Napřed začneme mazutem.
kliknout a zobrazit celý článek.....
22.03.2023,18:47


Krátké vlny plán vysílání on line nástroj

Připravil jsem on-line pomůcku, která zobrazí časový plán vysílání krátkovlnných stanic. Říkáte si, krátké vlny, k čemu to je? Známý si myslel, že se jedná o střední vlny, a ladil "AM" a nic. Jedná se o krátké vlny, kterým se říká "short waves", "height frequency", "short frequency waves", v češtině KV, KáVé nebo se občas používá zkratka SW, SFW nebo HF.

Krátké vlny mají jednu vynikající vlastnost. I při malém výkonu vysílače lze dostat signál na druhou stranu planety. To, jestli se signál do vzdáleného cíle dostane, závisí na tom, zda je den, noc, jaká je sluneční aktivita a na dalších faktorech, jako jsou třeba rušičky na hranicích země, kde chcete signál přijímat nebo zákony, které mohou (podobně jako za protektorátu ve 40. letech) přikazovat, aby si majitel rádiového přijímače nechal krátké vlny zneaktivnit ve specializovaném servise.

Krátké vlny jsou v podstatě předchůdcem internetu. Svobodné šíření informací, pamatujete? Signál je velký problém cenzurovat, obtížně se ruší rušičkou a některým zemím může činit problém, že občan poslouchá krátkovlnnou stanici s opačným názorem na určitou politickou situaci. Takže krátké vlny, to je takový fenomén podporující svobodu. SVOBODU.

Proto by se mělo krátkovlnné vysílání podporovat. Další podstatná výhoda krátkých vln je také to, že některé frekvence jsou vyhrazeny jako NOUZOVÉ. Pokud všechno klekne, pustíte rádiový přijímač za pár stokorun, naladíte na KV rádiovou stanici s modulací AM a vyslechnete si informace, které vám mohou pomoci. Z tohoto důvodu jsem na on-line kalendáři KV doplnil i funkci, která vyfiltruje tyto frekvence. Databázi všech krátkovlnných stanic budu aktualizovat nejméně jednou ročně.


kliknout a zobrazit celý článek.....
26.02.2023,12:50


Díl 17.: Týden na tragických českomoravských silnicích, speciál o paletovém střelci

Už jsme tady měli smraďochy, spěchaře, výfukové podpisáře, torpédovače, kamikadze, ale ještě ne paletového střelce. To je poprvé, co máme tu čest uvést samostatný díl o paletovém střelci. Kdo je to vlastně paletový střelec? Tak to je člověk - možná - který řídí auto, které je plně naloženo paletami. A toho člověka vůbec nezajímá, že veze kotel palet, takže s tím autem jede jako totální prase. Prase. Prase. Takže to vlastně není prase, ale je to střelec. Paletami střílí po ostatních ve snaze je trefit. Tentokrát se mu to - naštěstí - nepodařilo.
kliknout a zobrazit celý článek.....
10.02.2023,17:51


Vodovodní baterie pro umyvadlo, nevědomý teror nebo úmysl?

Když začaly na trh přicházet první pákové baterie, sršely elegancí. byly obloučké a co víc, jejich ústí bylo dost vysoko na to, abych si nejen umyl ruce, ale třeba i nouzově v umyvadle hrnek. Posléze začaly pákové baterie pro umyvadlo získávat na hranatosti. Vyřádil se na nich nějaký nadčasový dizajnér??? Jejich cena klesala, to je pravda, ale na úkor ergonomie. Trvalo mi chvíli, než jsem sehnal aspoň trochu "normální" pákovou baterii pro umyvadlo. Ano, je velmi hranatá a bude se na vodorovných plochách držet špína, vodní kámen. Bude to náročnější na čištění. Ale ústí, odkud vytéká voda, je o něco - neříkám, že o moc, výš. A pod ním lze umýt nejen ruce, ale také vyšší sklenici.
kliknout a zobrazit celý článek.....
05.02.2023,17:34


Recenze: Rádio THOMSON RT225DAB

Nakonec jsem podlehl a vybral jsem DAB rádio pro svou potřebu. Výběr DAB rádia byl pro mě dost obtížný, jak jsem psal v článku "DAB, digitální rozhlas a proč jej nejspíš nemám rád". Musí být lehké, cestovní, mít reproduktor i výstup na sluchátka, fungovat na tužkové baterie AA/AAA s dobrou výdrží. A také anténu. Kde takové DAB rádio vzít a nekrást? Nyní mohu říct, že jsem našel. Ano je to THOMSON RT225DAB.
kliknout a zobrazit celý článek.....
20.01.2023,20:49


DAB, digitální rozhlas a proč jej nejspíš nemám rád

DAB = Digital Audio Broadcasting. Tak, jak se prosadila "digitální televize", začíná se prosazovat "digitální rozhlas", lidově řečeno "digirádio". Proč se Systém vydává touto cestou a postupně opouští klasické vysílání na krátkých vlnách, velmi krátkých vlnách, dlouhých a středních vlnách, jak jej znali naši rodiče i prarodiče? Odpověď je velmi jednoduchá: KŠEFT. Je to ekonomicky výnosnější. Na jediné frekvenci lze v rámci tak zvaného MULTIPLEXU vysílat mnoho rozhlasových stanic. Ušetří se na energii a zároveň se maximalizuje zisk z provozu takového vysílání. Doba, kdy v éteru byly desítky rádiových stanic, je pryč, nyní mohou být k dispozici tisíce, ne-li deseti tisíce rozhlasových stanic, které zaplevelí posluchače nejen hudbou a povídáním, ale také přidanými informacemi, které se zobrazují na digitálním displeji. No, neberte to!
kliknout a zobrazit celý článek.....
14.01.2023,10:14


Sumerští předpotopní patriarchové, lze vyplnit bílé místo v sumerské historii?

Sumerská civilizace nám zanechala mnoho podivných zpráv z daleké historie. Jedna z nich je docela záhadná. Je to tzv. Sumerský královský seznam. Sumerský královský seznam existuje v několika verzích. Já mám raději verzi, kde se vyskytuje více předpotopních vladařů, které nazývám "patriarchy", protože jsou to předci, ze kterých se inspirovaly další generace a nejen Sumerů. Tento seznam obsahuje vladaře Sumeru od nejstarších časů. No a mě zajímá předpotopní období. Kdy bylo, co se dělo, kdo vládl, a tak dále. A možná se mi podařilo trošičku poodkrýt závoj do neznámé historie. Kdo ví. Uvidíme v následujícím textu.
kliknout a zobrazit celý článek.....
01.01.2023,17:09


  BONUSOVÝ OBSAH   
On line přepočet hodnoty měny (koruny)

Nevím, jak Vy, ale poslední dobou se začínám "měnově" ztrácet. Jakou hodnotu má vlastně česká koruna reálně? Žiju si líp než mí rodiče? Je moje mzda vyšší než třeba před deseti lety? Jaká je moje životní úroveň ve srovnání s devadesátkami nebo s komunismem? Pevně věřím tomu, že moje online kalkulačka Vám na toto dá odpověď. Kalkulačku budu postupně vylepšovat, mějte, prosím, strpení a případné postřehy uveďte do diskuse.
kliknout a zobrazit celý článek.....
26.12.2022,09:48


Recenze: Vysílačka PMR SENCOR SMR 601

Je to již překvapivě celých šest let (r. 2016), co jsem psal recenzi na PMR vysílačku Brondi FX 332. Nekoupil jsem nové dvě vysílačky SENCOR SMR 601, protože by snad vysílačky Brondi přestaly fungovat. Naopak, pracují bezvadně. Ale - legislativa (údajně v celé EU, ale to nemám ověřeno) povolila v čechystánu šestnáct kanálů místo původních osmi. A to je fajn. Je to jedna z mála dobrých věcí, kterou čechystán pro mě udělal, že bez licence mohu jako totální "béčko" používat 16 kanálů PMR pro bezdrátovou komunikaci s jinými lidmi, aniž bych musel platit výpalné mobilnímu operátorovi. A jak si SENCOR SMR 601 v porovnání se starou BRONDI stojí?
kliknout a zobrazit celý článek.....
25.12.2022,17:07


Díl 16.: Týden na tragických českomoravských silnicích

Uplynul opět nějaký ten měsíc a pár zajímavých fotografií z čechystánských silnic se mi nashromáždilo. A musím říct, že jsou docela zajímavé. Je to přesně to, co nás pracující peony nejenže zdržuje, ale může nás to i zabít. Já si dám při psaní článku repete a Vás to snad zaujme nebo pobaví. No a pokud jste jeden z těch protagonistů - moc prosím - nechovejte se tak, nechte ostatní žít, my Vás taky necháme a bude v čechystánu mnohem, mnohem líp.
kliknout a zobrazit celý článek.....
21.12.2022,18:21


Mletá káva, mlýnek a trychtýř

Někdy v roce 2015 jsem objevil krásu mechanických mlýnků na kávu. Možná to nevíte, ale v Česku mlýnky vyrábí firma LODOS z Lomnice nad Popelkou. Jeden z jejich mlýnků jsem recenzoval v r. 2016 zde:

https://www.blogovnik.cz/recenze-rucni-mlynek-na-kavu-lodos-1920-201612201421.php

Ruční mletí pražených kávových zrn má svoji krásu. Ze prvé - k mletí nepotřebujete elektřinu, ale jen své ruce, kterým nesmí vadit chvilka práce. Za druhé - vidíte, jaká zrnka melete. Za třetí - používáním mechanického mlýnku, svých rukou a kávových zrn o něco snižujete závislost na Systému a činíte svoji domácnost o malý kousek soběstačnější, nezávislejší na elektrické energii. Možná i zelenější... A možná za čtvrté - ručním mletím si procvičujete prsty, dlaň a zápěstí a tím bojujete proti karpálním problémům vzniklých na pracovišti používáním myši - což by - pokud by tento problém vznikl - samozřejmě v žádném případě nebylo považováno za zdravotní následek vzniklý na pracovišti :-).


kliknout a zobrazit celý článek.....
18.12.2022,13:12


Citát dne: Modlitba služebníka ke svému pánu

Následující modlitba k FYZICKÉMU pánu pochází z překladu starého papyru, tak jak jej zveřejnila polská autorka Anna Świderková ve své knize Když papyry promluvily. Text pochází ze starého Egypta pravděpodobně před naším letopočtem. Dva služebníci se obracejí tímto textem ke svému pánu a prosí za propuštění z vězení. Modlitebný text sepisoval za tučnou finanční úhradu tehdejší právník.

Prosím tě, smiluj se nad námi.
Za své viny byli jsme už potrestáni.
Není člověka, který by se nedopustil chyb.

Rač nám dát ještě jednou příležitost,
aby pak prasata, zbavená naší péče, nezahynula.

Věz, že minuly již tři dny, co jsme tu.
Nedovoluješ nám pracovat, ani odejít k prasatům,
aby nezahynula, zatímco my sedíme ve vězení.

Jsme zde totiž zbaveni všeho, zkrátka hyneme.
Prozkoumej tu věc, zda neuznáš za vhodné nás propustit.
Nemáme žádného ochránce mimo tebe.

Jen k tobě se utíkáme, aby ses nad námi smiloval."

služebníci Petenúris a Samóis svému pánu Zénónovi.

Zdroj:
Anna Świderková: Když papyry promluvily
kliknout a zobrazit celý článek.....
04.12.2022,10:28


Počítačová hra Prey 2006, nostalgie?

Občas zašátrám rukou v šuplíku a vytáhnu originálku, kterou jsem ještě nikdy nehrál. Tentokrát ruka našátrala hru Prey, která byla vydána v r. 2006. Na 3D first person akční hry moc nejsem, a tak bylo jisté, že to nedohraju. Jen jsem chtěl "ochutnat", o čem to je. Když si vezmu, co jsem z tohoto žánru hrál, tak to byl Doom, Doom 2, Wolfenstein, Duke Nukem 3D, Hexen a pak pecka, na kterou nikdy nezapomenu - UNREAL. Logicky tedy vzniká otázka, už jsem konečně našel hru, která Unreal překonala?

Vraťme se tedy v čase zpět. Unreal byla ve svém čase hrou, která neběžela na každém počítači. Tato hra znamenala ve své době malou revoluci - jak po stránce grafiky, tak po stránce inteligence nepřátel. Unreal byl vydán v r. 1998 a na jeho vývoji a vydání se podílely společnosti Epic Megagames, Digital Extremes a GT Interactive. Unreal graficky běží na tzv. Unreal Engine 1.0. Toto grafické rozhraní je kompletně naprogramováno v jazyku C++. Unreal bez problémů běží na Windowsech, ale také na Linuxu! Na současných počítačích je svižný a grafika neurazí, naopak, stále překvapuje. Ale tahounem Unrealu není jen grafika, ale také příběh a hlavně úchvatná hudba. Po stránce hudby bych Unreal přirovnal k Need for Speed II z r. 1997. Tenkrát hudbu ještě skládali SKLADATELÉ - tj. lidé, kteří to skutečně uměli a dokázali se vcítit do dějového náboje hry. A tak se děje to, že v žádném levelu Unrealu se nenudíte ani herně, a ani hudebně, právě naopak, čekáte, jaká hudba bude hrát teď. Co vás ohromí.
kliknout a zobrazit celý článek.....
29.11.2022,17:25


Když papyry promluvily, Anna Swiderková

Kniha od polské autorky Anny Swiderkové (Anna Świderkówna), po které jsem chytnul nejprve dost váhavě, následně jsem při přečtení prvních několika stran zbystřil, abych zbytek knihy dočetl se zvýšenou pozorností. Zaujala.
Dílo pojednává o starém Egyptu, ne až tak starém. O Egyptu pod vládou nejprve Ptolemaiovců a posléze Římanů. O Egyptu předkřesťanském. O Egyptu z pohledu běžných nebo méně běžných lidí svými rolemi v tomto státě.

Autorka čtenáři předložila papyrovou korespondenci, díky které můžeme nahlédnout hluboko jako do lidských srdcí, tak do domácností a všedních starostí. Tehdejší starosti nebyly až tak odlišné od těch dnešních. S několika rozdíly. Společnost byla otrokářská - každá úspěšnější rodina měla nějaké otroky a díky tomu se mnozí majitelé otroků nezabývali pracemi jako třeba uklízení nebo vaření. Existovali dokonce otroci, kteří sloužili jen jako překladatelé nebo třeba pedagogové. Pedagog byl speciálně vyškolený otrok, který pečoval o dítě svého pána. Doprovázel svěřence do školy, učil se s ním.
Dalším odlišným aspektem bylo odlišné státní zřízení. Úřady byly přidělovány podle majetku. Byly to tak zvané LITURGIE. Bohatí lidé nechtěli vykonávat úřad, protože hrozilo, že výkonem úřadu zchudnou. Všude bujel protekcionismus, korupce, kamarádšovství. Časté byly také zlodějny a podvody. Nejvíc lidi utlačovaly daně a různé povinnosti vůči vladaři. A posledním aspektem bylo náboženství. Polyteismus, víra v různé bohy. Ale povinná víra také v boha římského císaře, když si to císař přál. To se potom postavil chrám a přidělil i velekněz.
kliknout a zobrazit celý článek.....
28.11.2022,17:24


  BONUSOVÝ OBSAH   
Bohové a my, 5. část

Vidění současné západní „atlantické“ vědy

Nejprve si řekneme, jak se na historii lidstva dívá současná západní "atlantická" věda:

PRAVĚK
Za pravěk se považuje doba trvající více jak 3 miliony let přibližně do roku 4500 př. n. l. Tato doba je označována za období, kdy lidstvo údajně neznalo písmo, a proto se o této době nic údajně písemného nedochovalo. Je to poměrně široké rozmezí „temnoty“. Temného období, o kterém nemáme základní informace. A je skutečně otázkou, pokud se najde nějaký nález s vysokou informační hodnotou, zda je správně časově zařazen a významově interpretován a zda se neválí někde ve sklepě jako nezařazený nález a nečeká na svou eliminaci vlivem nějaké „společenské revoluce“ nebo katastrofické události. Za takových okolností může temnota tohoto velmi dlouhého věku zůstat pro současného člověka temnou navždy.

STAROVĚK
Za starověk se pokládá období cca od roku 4500 př. n. l. do 7. století n. l. Má to být období vzniku a rozvoje prvních civilizací a šíření písma. Zde je vhodné položit otázku, co se přihodilo natolik zásadního, že zrovinka kolem roku 4500 př. n. l. začal postupný rozvoj člověka. Přičemž předtím se člověk 3 MILIONY let podle vědců nijak zásadně nerozvíjel.

STŘEDOVĚK
Středověk se nám podle vědátorů opět trochu zkrátil a zahrnuje období od 7. do 15. století n. l. Tedy necelou tisícovku let. Inu, čím víc informací současní dějepisci mají, tím více mohou rozlišovat. Najednou jedno období člověka střídá druhé. A to čím dál tím rychleji. Není to nevědecké, soudruhu vědče? Ale kdež, to je přece současná věda!

NOVOVĚK
Za novověk se pokládá období od 15. století n. l. až do současnosti. Lze předpokládat, že bude trvat kratší dobu než-li středověk. Potom by to bylo zcela v souladu s vědeckým výkladem :-). A pokud by vývoj lidstva v tomto duchu pokračoval dál, určitě by si vymyslelo něco jako VESMÍRNÝ VĚK, kdy se může stát impulsem pro počátek nového věku lidstva založení kolonie na Měsíci nebo Marsu. Ovšem k tomuto věku s největší pravděpodobností nedojde, a pokud ano, tak jen dle mého skromného názoru nakrátko.

Starořecký náhled na období lidstva

Staří Řekové se na rozdíl od současných vědců dívají na lidskou historii více...


kliknout a zobrazit celý článek.....
19.11.2022,11:12


Bájná minulost, Mezopotamské mýty, Henrietta McCallová

Kniha se zdá být poměrně tenká, do stovky stránek, ale informačně je natolik hutná, že mi její četba zabrala po chvilkách několik týdnů. Protože se o Mezopotámii zajímám delší dobu, většina mi byla známa, přesto jsem byl oslněn některými novými informacemi, které obohatily můj rozhled.
Autorka Henrietta McCallová je egyptoložka, ale specializuje se také na výzkum mezopotámské literatury. Důležité je, že přímo pracuje s texty v klínovém písmu. Pracuje jako kurátorka Oddělení starověku Blízkého Východu v Britském muzeu.
kliknout a zobrazit celý článek.....
13.11.2022,19:43


Nejlepší retro off line počítačové hry

Pokud bych se zamyslel ze svého subjektivního pohledu, které počítačové hry bych doporučoval k zábavě, bral bych v potaz následující faktory:
  • hratelnost = zda se hráč u hry skutečně baví a ne stresuje.
  • příběh = zda má hra hlavu a patu.
  • podněcování fantazie = zda hra nabídne hráči možnost rozvinout svoji fantazii.
  • bezporuchovost = spolehlivost chodu hry.
  • opakovanost hraní = zda se lze ke hře vrátit bez pocitu, že "podruhé už to bude nuda".
  • kompatibilitu = zda lze hrát hru i s odstupem desítek let i třeba na jiné platformě.
  • grafika = zda hra nemá divné efekty, zda grafika neurazí.
  • šetrnost k počítači = zda hra nedeptá počítač nadměrnými nároky = zkrácení životnosti počítače, zvýšení spotřeby el. energie.

kliknout a zobrazit celý článek.....
11.11.2022,18:19


Linux: Hledání textového řetězce v textových souborech v rámci adresáře a podadresářů

Příkazem:

grep -rl "hledany_textovy_retezec" ~/cesta/adresar

tilda = ~ a je to zástupný znak domovského adresáře, např. /home/uzivatel/


kliknout a zobrazit celý článek.....
07.11.2022,21:08


  BONUSOVÝ OBSAH   
Řecká starověká doba temna

Ve škole jsme se učili o starověkém Řecku, které v podstatě bylo "nastartováno" první řeckou olympiádou v r. 776 př. n. l. To, co bylo dřív, když jsme se zeptali, nám bylo řečeno, že se o té době moc neví. Něco málo popisuje Homér v Iliadě a Odysseie, jinak se toto období mezi lety 1200 - 800 př. n. l. nazývá jako "temné období".

A to zní docela záhadně, co?

Pojďme si k tomu povědět něco víc ve světle faktů a informací, které mám k dispozici.

Závěr doby, o které si povíme, se nazývá "Dobou bronzovou". Někdo ji nazývá "Věkem hrdinů". A proč? V té době byli muži Muži a ženy Ženami. Bojovníci byli velmi mocní a civilizace velmi schopné, tvůrčí. Když přišel o stovky let později kmen Dórů ze severu na jih do zničeného Řecka, které bylo prázdné a zničené, plné trosek, pobořených paláců, zničených domů, draly se jim slzy do očí nad tou zničenou krásou. Nad megalitickými stavbami a velkolepými díly, která byla zničena. Kdo tohle mohl postavit? Bohové? Hrdinové dávnověku? Nechápali.

Místní lidé, potomci bájných Achájců už neuměli ani číst, ani psát. O své historii za stovky let utrpení nevěděli zhola nic, kromě povídaček. Mocné trůny byly zničeny. Mocní bojovníci zmizeli. Učenci a Mistři řemesel neměli žáky, kdo by pokračoval v jejich díle. Celá starořecká civilizace ZKOLABOVALA. A nebyla sama.

Proč se tak stalo?


kliknout a zobrazit celý článek.....
06.11.2022,13:47


  BONUSOVÝ OBSAH   
Bohové a my, 4. část

Kapitola 1: Období lidstva

V dějepise se žáci učí, že historický vývoj lidstva spěje od primitivních počátků k pokročilému růstu. Od prvobytně pospolné společnosti po vyspělou tržní (v minulém režimu tvrdili komunistickou) demokratickou společnost. Tvrdí se nám, že se lidstvo neustále vyvíjí k lepšímu společenskému uspořádání. Lidé díky tomuto pozitivnímu rozvoji dosahují větší výšky, delšího věku, většího individuálního bohatství a rozsáhlejších svobod.

Existuje několik indicií i důkazů, které naznačují, že tomu tak není, a tato výuka je lživá. Za první důkaz si můžeme vzít samotná tvrzení našich předků, která se dokázala dochovat, i přes informační temno posledních dvou tisíc let, v písemné podobě do dnešních časů. Jako druhou indicii, nebo možná i pomocný důkaz, si můžeme vzít nálezy koster lidí z „pravěku“, kterým nejsou nalézány nemoci a mají zdravý chrup. Soudí se o nich, že tito lidé zemřeli „v mladém věku“, protože stav jejich koster neodpovídá dle našeho soudu věku vyššímu. Jak si vysvětlit zdravý chrup a absenci nemocí, když v dnešní době osmnáctiletí lidé mají běžně prokažené zuby, trpí alergiemi, astmaty, absolvovali spoustu chřipek a angín, to nikdo sdělit nedokáže.

Někteří odborníci tvrdí, že lidstvo postupně, i přes dosažený vědeckotechnický pokrok, vytrvale degeneruje. A to jak po stránce fyzické schránky – těla, tak po stránce rozumové – intelektu.

Nedávno jsem četl informaci, že se archeologové divili při nálezu kostry keltské ženy se zkaženými zuby. Prý to bylo naprosto neobvyklé, protože Keltové mívali zuby zdravé. To se o současném člověku říci ve všeobecné rovině rozhodně nedá.
zdroj: Původní zdroj o prokažených zubech keltské ženy jsem nenašel, ale našel jsem článek, kde se konstatuje o jiném hrobě, že „zuby keltské ženy jsou ve velmi dobrém stavu“:


kliknout a zobrazit celý článek.....
06.11.2022,13:13


  BONUSOVÝ OBSAH   
Tajemná Frygie, jak souvisí s Trójou? Kde udělali historici chybu?

Podle oficiálního zdroje na wikipedii se Frýgie počala utvářet ve 12. století př. n. l. tím, že se v oblasti západní Anatolské vysočiny (Malá Asie) usadila malá skupinka "Frygů", která přišla ze severní části poloostrova Malá Asie. Následně v 8. století př. n. l. bylo založeno království Frýgie, kde vládli různí králové, z nichž nejznámější je král Midas (ano, ten s těma oslíma ušima - to je ten blábol, co se rozšiřuje všude možně). No a v 8. století zažívala Frýgie vrchol a pak už její vliv klesal.... Wikipedie se odvolává na básníka Homéra a na Hérodota.

A to je zajímavé. Kdyby se oficiální zdroje chtěly skutečně odvolat na Homéra, Hérodota, Darése Fryžského a Diktyse Krétského, potom by se ukázalo, že Frygie, o které se píše, je zoufalý pokus o obnovu zašlé slávy dřívější Frygie. Ano - té Frygie, které vládli králové Láomedón a Priamos. Že Vám tato jména něco říkají? No jistě! Protože se jednalo o Tróju!

Podíváme se, co o Frygii píše Darés Fryžský (od slova Frygie) ve svém díle Pád Tróje.

"Jakmile dorazil Iáson k Frygii, přistál v přístavu Simois. Pak všichni vystoupili z lodi na zemi. Králi trójskému Láomedontovi bylo oznámeno, že do přístavu Simois vplula podivuhodná loď a na ní, že přijelo mnoho mladých mužů z Řecka.

Když to král Laomedon slyšel, byl znepokojen a usoudil, že by bylo NEBEZPEČÍM PRO VŠECHNY, KDYBY SI ŘEKOVÉ ZVYKLI ZAJÍŽDĚT K JEHO BŘEHŮM."

zdroj: Homérští hrdinové ve vzpomínkách věků, Eva Kamínková, r. 1977, Svoboda.

Tak, vážení vědečtí přátelé. Trójská válka se s největší pravděpodobností odehrávala právě ve 12. století př. n. l. To znamená, že Frýgie existovala již v tomto období!

Dobře. Podíváme se, co o Frygii píše Diktys Krétský ve svém díle Zápisky o válce Trójské:


kliknout a zobrazit celý článek.....
06.11.2022,08:34


Podpořte svou spádovou nemocnici

Ne, nikdo z redakce nepracuje v nemocnici. Ale nááhodou jsem v nemocnici víc jak týden pobýval a odnesl jsem si dojmy, že je tam něco v nepořádku. Ani ne tak s lidmi, kteří tvrdě pracují, aby se postarali o pacienty, ale se Systémem. Možná manažerské/nenažerské řízení, možná způsobeno osobou, která řídí tok financi, kdo ví?

Jednoduše a krátce - čeho nejvíc v nemocnici nebylo, tak to byly toaletní papíry a mýdla. Člověk by řekl, docela základní hygienické potřeby, které by daňový poplatník od nemocnice očekával, že tam budou. Nebyly. Nebudu tady zabíhat do detailů, jak jsem se - slabý a nemocný - snažil domluvit, abych se měl čím na WC utřít a čím umýt ruce.

Ale vzal jsem si ze své situace ponaučení. Je potřeba, abych mimo daně, které na toaleťáky a mýdla evidentně nestačí, posílal do nemocnice jako uvědomělý občan také hmotné dary. A tak se snažím jednou za čas nabalit balík - s toaleťáky, mýdly a sem tam něco navíc - třeba čokoládičky, aby si personál smlsnul.

Není to pěkné? Pokud máte ve svém okolí nějakou nemocnici, pošlete jim mýdla a toaletní papíry, pomůžete tím pacientům.

Děkujeme - může být i líp, ale musíme se o to sami pokusit.


kliknout a zobrazit celý článek.....
05.11.2022,16:14


Linux: Konverze, převod videa na zvuk (wav, mp3)

Krátký návod, jak převést video do audio souboru wav, mp3 nebo jiný podporovaný formát.

Konverzi zajistí program "ffmpeg", což je velmi mocný a rychlý nástroj pro konverzi audio/video souborů z jednoho formátu na druhý.
kliknout a zobrazit celý článek.....
04.11.2022,18:30


Díl 15.: Týden na tragických českomoravských silnicích

V dnešním díle si ukážeme, že věci mohou být ještě horší, než se čekalo. V nějakém Přerově budovali tak zvaný PRŮPICH. Jak to dopadlo, uvidíte na následujících fotografiích. Musím se přiznat, že jsem se těšil, až tak zvaný PRŮPICH dobudují, protože cestovat Přerovem bylo vždy velmi frustrující. Někteří řidiči zavedli nový zvyk - dávají najevo svou frustraci při průjezdu troubením melodických i nemelodických signálů, aniž by k nim byl "zjevný" důvod dle "zákona". A já se jim nedivím. Když může zákon dovolit provádět takové věci, proč by si nemohl řidič zatroubit, když se cítí sakra nespokojený!
kliknout a zobrazit celý článek.....
03.11.2022,18:54


Počet vypsaných článků na stránce: 25 z celkem 122 článků.
1  2  3  4  5  
BLOGOVINY
17.12.2023,09:39
Čína dokončila vývoj elektromagnetického děla, čímž v této oblasti technologicky překonala atlantický Západ alias Atlantiďany......
17.12.2023,09:36
Dle Novinky.cz pravděpodobně skončí sklárna v Květné. Sklárna vznikla v r. 1794, přežila habsburky, první světovou, druhou světovou válku, fašisty, komunisty i divoká devadesátá léta. Poslední záchranou firmy může být úvěr od banky.... 82 zaměstnanců dostalo výpověď......
17.12.2023,09:32
Dle Seznamzpravy.cz údajně končí firma Gurmán Sedlnice, která vznikla v r. 1994. Majitel uvádí, že v Česku už podnikat nebude, dává najevo, že v českostátu není zdravé podnikatelské prostředí. Platby za energie vzrostly firmě o 160 %......
17.12.2023,09:28
Idnes.cz uvedl, že v letech 1945 - 1990 prodala belgická katolická církev 30 000 dětí, které odebrala matkám a prodala je do nových rodin. Jedno dítě se prodávalo za 10 000 belgických franků. Cituji: "Biskupové se ohrazují, že finance byly použity na životní náklady či lékařské prohlídky.".....
11.12.2023,13:07
Novinky.cz uvedly, že ruské torpédoborce zakotvily v přístavu hlavního města Filipín - Manily. Filipíny s Ruskem udržují přátelství. Začátkem prosince 2023 ruské lodě kotvily v komunistickém Vietnamu, který je také přítelem Ruska......
11.12.2023,13:03
Novinky.cz uvedly, že francouzské vydavavatelství Editis, konkrétně dceřinná společnost Interforum, čelí protestům zaměstnanců. Tuto společnost tento rok převzala společnost CMI českého miliardáře Křetínského......
09.12.2023,15:06
Novinky.cz uvedly, že mnohá ruská města místo oslav Nového roku pošlou peníze ruské armádě, aby bylo dosaženo vítězství nad Západem. Toto chování připomíná SSSR za druhé světové války, kdy celá země pracovala na vítězství nad Hitlerem a veškeré oslavy byly odloženy na období po válce......
06.12.2023,19:21
Vídeňský Hofburg byl 6.12.2023 zaplaven vodou z vodovodního řadu. Voda zalila nádvoří palácového komplexu, nádvoří Schweizer Hof a částečně náměstí Heldenplatz.Vody vyteklo ohromné množství. Hofburg byl kdysi sídlem habsburského panovníka......
04.12.2023,19:30
Cituji ministra: "Celý západ prochází krizí, kterou bych nazval sociálně ekonomickou...".....
04.12.2023,18:47
Idnes.cz uvedl, že studentky si musí sundávat "kosticové" podprsenky, protože tyto na bezpečnostním skenovacím rámu způsobují falešné poplachy. Cílem univerzity je, že studenti nesmí pronést žádnou elektroniku, aby nemohli "u zkoušek podvádět". Studenti mají problémy s brýlemi. Také brýle spouští falešné poplachy. Veškeré kovové předměty musí uschovat do uzamykatelné skříňky, tedy nejspíš i včetně těch podprsenek. Univerzita navíc prý vyhlásila, že kdo pípne na rámu dvakrát, nebude k testům puštěn......
03.12.2023,10:51
Archeologové objevili dosud neznámý starověký jazyk Kalašmanů, kteří žili na severozápadě Chetitské říše. Jazyk byl zaznamenán na hliněné tabulce za pomocí klínového písma. Chetitská říše totiž zaznamenávala jazyk a kulturní zvyklosti menšin (Luvijci, Palajci, Chattijci, Churrité), které obývaly toto území......
03.12.2023,10:47
V neděli dne 3.12.2023 před 6. hodinou ranní se v České Třebové srazily dva nákladní vlaky. Dva lidé jsou zranění, vykolejeno a zdemolováno je šest vozů......
29.11.2023,18:35
Novinky.cz uvedly, že český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela usiluje o výjimku na dovoz oceli z Ruska. Cituji: "Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v pondělí uvedl, že věří, že ČR získá výjimku na dovoz ruské oceli.".....
27.11.2023,18:09
U Račiněvsi na Podřipsku byla nalezena mohyla dlouhá 120 m. Lokalita je zhruba na půl cesty mezi Prahou a Ústí nad Labem - nedaleko Říp, přesněji cca pouhé 3 kilometry na západ od Řípu. Celá ta lokalita je tam poměrně zvláštní s velice zajímavými krajinnými markanty. 120 m dlouhá mohyla dokonce s pohřební komorou 5,5 x 2 metry je naprostý unikát. Mohyla je stará 4 - 6 tisíc let (!) a rozhodně nijak nesouvisí s věhlasným azylantem (a v Charvátech zločincem) praotcem Čechem......
27.11.2023,07:09
Dle zprávy Novinky.cz jsou Poláci v šoku nad tím, jak vysoké ceny za potraviny v Čechystánu jsou. Novináři z polského serveru Fakt.pl provedli kontrolní nákupy a nestačili se divit. Za stejný nákup nechali v Čechystánu o 70 % víc peněz než v Polsku. A to je tedy nářez......
26.11.2023,18:22
Ministryně obrany ČR Černochová prohlásila, že už materiálu pro pomoc Ukrajině mnoho nezbývá. Toto prohlášení uvedla v České televizi 26.11.2023. Přitom ukrajinský zástupce a bývalý velvyslanec Ukrajiny Perebyjnis právě v těchto dnech žádá o zvýšenou pomoc, cituji "všechny zbraně, které Ukrajina potřebuje". Skutečně je obtížné pochopit, proč najednou ministryně Černochová odpírá veškerou účinnou pomoc spřátelené a osudem zkoušené zemi. Snad zasáhne a situaci zachrání prezidente Pavel, který před devíti lety v r. 2014 jako náčelník generálního štábu ČR nabízel, že by čeští vojáci mohli být "na hrotu kopí"......
22.11.2023,18:47
Portál Dotyk.cz přinesl informaci, že v některých směrech byl život středověkého nevolníka lepší než život českého zaměstnance. Někdy v 8. a 9. století začali v Evropě ztrácet rolníci své dosavadní svobody a měnili se v nevolníky, kteří musel pracovat na svého pána. Poddaný většinou odváděl jednu třetinu toho, co vypěstoval, svému pánu. Platila se také daň státu a rovněž se odváděl desátek církvi. Na panském poli museli nevolníci odpracovat 18 až 24 dní ročně. V porovnáni se dnešním pracovníkem měl tehdejší nevolník více volného času. Po žních dostal od svého pána 8 týdnů volna. Nemusel robotovat v neděli a o církevních svátků. Dokonce si mohl při práci dát šlofíka a častěji odpočívat, třeba i po svačince a obědě......
22.11.2023,18:45
Náčelník štábu české armády Řehka prohlásil, že česká armáda se připravuje na válku s protivníkem, který disponuje jadernými zbraněmi......
06.11.2023,16:35
Novinky.cz uvedly, že předseda Fiala dokázal prakticky porovnat ceny vybraných potravin v Německu a Česku a zjistil, že v Německu jsou ceny potravin nižší než v Česku. Jako bonus zjistil, že některé potraviny jsou v Německu nejen levnější, ale mají i vyšší hmotnost - tj. obsahují větší množství. Proč to tak je, Fiala nezjistil, ale slíbil, že se na to zkusí zeptat......
04.11.2023,10:40
Ministerstvo vnitra (Vít Rakušan, politická strana STAN) hodlá náborovat zaměstnance z Filipín v počtu 10 300 Filipínců ročně. Z článku na novinkách není patrné, proč náboruje právě ministerstvo vnitra, zda chce posílit ochablé řady policistů nebo bachařů......
04.11.2023,05:34
Nový sekretář generálního ředitelství České televize Igor Němec (bývalý pražský primátor) dle sdělení média Seznamzpravy.cz prohlásil, že Česko není právní stát.

Cituji:
„Nikdo z nás tady není právník, ale myslím si, že nepotřebuju pět vysokých škol, abych na otázku, jestli je u nás právní stát, uměl odpovědět. Odpověď zní jasně: Není,“ uvedl Igor Němec.
.....
04.11.2023,05:25
Dne 3. listopadu 2023 udělil alžírský parlament stoprocentním souhlasným hlasováním alžírskému prezidentu Abdalovi Madžídovi pravomoc vstoupit do konfliktu mezi Izraelem a Palestinou - a to na straně Palestiny proti Izraeli. Alžírská armáda je střední velikosti a poměrně efektivně vyzbrojená. Má 130 000 vojáků v aktivní službě a 150 000 vojáků v záloze. Dle dat z r. 2020 má víc jak 1460 tanků, 1100 dělostřeleckých systémů, 530 protivzdušných systémů, 110 bojových letounů, 40 bitevních vrtulníků, 6 ponorek, 8 velkých hladinových lodí a tisíce kusů další bojové techniky......
02.11.2023,16:45
Dle Idnes.cz se z vynesení rozsudku soudem nad politikem Fujim (politická strana HOP09) dostala na veřejnost jména tří poškozených pradlen, což se nemělo stát.

Zákon zakazuje zveřejňování jmen svým vřelým objetím. No, v Čechystánu se zjevně nic neutají...

.....
02.11.2023,10:39
Novinky.cz uvedly informaci, že brněnským městským soudem byl odsouzen policejní kapitán M. V. k trestu odnětí svobody 4 roky nepodmíněně za zneužití pravomoci úřední osoby, legalizaci výnosů z trestné činnosti, nadržování, zpronevěru a neoprávněný přístup k počítačovému systému. Policejní kapitán se totiž spolčil se zloději automobilů......
01.11.2023,18:47
Česko se rozhodlo poctivě a důkladně pokračovat v namátkových kontrolách na hranicích se Slovenskem a to tak, že prodloužilo termín kontrol o 20 dnů do 22. listopadu 2023.

A pozor ministr vnitra Rak-ušan prohlásil:
Dokud nebude fungovat skutečně účinná ochrana vnější hranice EU, budeme muset dopady nelegální migrace řešit na vnitřní hranicích schengenského prostoru.

Podle tohoto prohlášení tedy EU dostatečně nechrání svou vnější hranici a tudíž lze z toho vyvodit, že v EU není bezpečno, protože sem může nelegálně přicestovat kde kdo a pronést kde co......
29.10.2023,07:05
Prezident Pavel prohlásil, že Česko má na to, aby ve světě hrálo první ligu......
29.10.2023,07:03
Ministryně obrany ČR Černochová požaduje, aby Česko vystoupilo z OSN. Prohlásila, cituji: Stydím se za OSN. Dle mého názoru nemá ČR v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme.".....
28.10.2023,17:01
Tři miliony lidí žijí v Česku na hranici chudoby. Víc jak 660 tisíc lidí má exekuci majetku. V Čechystánu probíhá více jak čtyři miliony exekučních řízení......
28.10.2023,16:59
Prezident Pavel nechtěně praštil dne 28.10.2023 při ceremoniálu vojáka vlajkou do hlavy. Z videa na www.novinky.cz nebylo patrné, že by se vojákovi omluvil. Dělal, jakoby nic a pokračoval v ceremoniálu......
28.10.2023,16:56
Prezidente Pavel jmenoval dne 28.10.2023 16 nových generálů......
Zobrazit všechny blogoviny....
název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v