Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:556389
Tento rok:4595
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Hrádek na Baště u Boskovic




Hrádek na Baště u Boskovic

Skromné zbytky hrádku nedaleko zříceniny hradu Boskovice na vrcholu návrší, na jehož výběžku tento hrad stojí. Hrádek na Baště byl rozbořen v roce 1312 Janem Lucemburským, který se dostal do konfliktu s Oldřichem z Boskovic a dobyl jeho hrady.

Navštívit Hrádek na Baště znamená pěkný výlet minimálně na půl dne. Tak jako většina hradů, i tento stojí až na vrcholku kopce a je opředen nejrůznějšími legendami, které jsou ztvárněny uvnitř zříceniny komiksem. Nedával jsem příliš pozor, ale všimnul jsem si, že jedním z ústředních motivů je zkopnutý palec hradního pána a věta ''nebudu chodit BOSKO více'', od které prozřetelně vyvozují název svého městečka jeho obyvatelé. Inu, historie odprezentovaná po česku.

Před zříceninkou nás uvítal nějaký poník a něco jako beran. Na polorozpadlém nádvoří jsme slyšeli kvokat slepice a v různých mezírkách zdi a základů nacházeli moderní plastové odpadky. Prohlédli jsme si sklepení, vyšplhali jsme do vyšších pater, které ještě nějakým zázrakem stojí. Nevím kolik, ale myslím si, že rozboření tohoto hrádku, jehož zdi mají tloušťku větší jak metr, muselo stát Jana Lucemburského docela dost námahy.

Je to klidné místo. Za vstup se vybírá třicetikorunové vstupné a kdo chce, může si koupit pohled s tématikou Boskovic nebo prapodivné přívěšky připomínající myší ocásek na šňůrce. Turistů najdete v areálu zříceniny poskrovnu a tak největší dárek, který nám zříceninka dala, byl klid a nádherný rozhled do okolí okny/dírami v rozpadlých hradbách. Pokusil jsem se představit, jak to na Hrádku vypadalo v dávné historii, ale marně. Až příliš mnoho kamenů bylo rozebráno a odneseno blízkými obyvateli, a jak poznamenává cedule, povětšinou bohatými měšťany na vybudování svých sídel.

Na Hrádku je patrná snaha o částečnou rekonstrukci nevkusnými červenými cihlami z počátku minulého století. Když se tak nad tím zamyslím, zaplaťpánbu za to, protože jinak by z Hrádku byla jen hromada kamení. U studny s ohromným dřevěným kolem, jsem si mohl na zdi přečíst mnoho zajímavých i sto let starých nápisů.

Kdo nečeká něco extra, pro toho bude návštěva Hrádku na Baště příjemným výletem. Protože u nás příliš na tradice a historii nedbáme, nečekejte precizně zpracovaný historický příběh, profesionální prezentaci nebo snad opravené hradby. Na druhou stranu si užijete příjemnou relaxaci v přírodě, čerstvý vzduch a klidnou vycházku minimálně rušenou dalšími lidmi.


26.10.2012,07:23
Počet čtenářů: 0



 

Názory čtenářů: Hrádek na Baště u Boskovic


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v