Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:569338
Tento rok:17544
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Bohové starých Slovanů, Peter Weleslaw Kuzmišín
Bohové starých Slovanů, Peter Weleslaw Kuzmišín

Kniha od slovenského spisovatele Petera Weleslawa Kuzmišína Bohové starých Slovanů na mě udělala velký dojem. Určitou indicii o kvalitě této knihy dává seznam bibliografie. Sám autor přiznává, že na knize pracoval TŘI roky. V dnešní uspěchané době, kdy se musejí rychle sekat "děngy", je to významné úsilí. Pokud si vzpomínáte na Staré řecké báje a pověsti od Petišky, tak tato kniha by se možná měla jmenovat Staré slovanské báje a pověsti od Kuzmišína. Je prostě perfektní. Je to jedna z mála nových knih, která čtenáře seznamuje se slovanskou mytologií. A jak sám autor uvádí, jak je možné, že velmi dobře známe řeckou nebo římskou mytologii a neznáme slovanskou? Co se, sakra, děje? Kdo nám mlží naši historii a tradice???

S přečtením knihy získá čtenář povědomí o panteonu staroslovanských bohů. Zjistí, že některé z pohádek "Boženy Němcové" mají své kořeny ve velmi starých příbězích, které znějí mnohem reálněji než převyprávěné a na svou dobu upravené novodobě znějící zkazky. Mě nejvíce zaujaly příběhy, které dávají najevo, že naši předci zažili kataklyzmata, které lidstvo provázely ve starověku. Ohnivá katastrofa i potopa světa. Stejně jako indické knihy, i zde se popisuje, že se bůh může zrodit na Zemi jako Avatar. Dále je vysvětleno, proč se někteří bohové - např. Rugovit - vyobrazují s více tvářemi. Každá tvář totiž značí určitou vlastnost boha a často má jiný výraz.

Kniha čtenáře provede od nejstarších časů až po novější legendy staré jen "pár tisíc let".  Tím mi připomíná Ovidiovy Proměny, které měly stejný záměr. Pro mě je tato kniha vzácnou kronikou a bude mít své čestné místo v mé knihovně vedle takových děl jako Hérodotovy Dějiny, Knihy Historika, japonské Kodžiki nebo Kroniky Mongolů. 

Z takových knih, jako je dílo Bohové starých Slovanů, by se měly děti učit ve škole. Texty by měly být součástí školních čítanek.

Jediné, co mohu knize vytknout, je nedostatečná jazyková korektura. Je mi jasné, že dílo bylo "přeloženo" ze slovenštiny do češtiny, ale text obsahuje významné množství překlepů. To ale není vada autora, ale těch, kteří se podíleli na jazykové korektuře.

Zdroj:
autor

--jun--
17.12.2023,10:58
Počet čtenářů: 0 

Názory čtenářů: Bohové starých Slovanů, Peter Weleslaw Kuzmišín


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v