Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:565394
Tento rok:13600
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Recenze: Varná konvice pro stejnosměrný proud 12 V Rohnson R-7606
Recenze: Varná konvice pro stejnosměrný proud 12 V Rohnson R-7606

Prohlubující se nejistota, kterou generuje Systém, se dotýká mnoha oblastí v rámci životní úrovně, kterou Systém člověku nabídl na oplátku za to, že pustí políčka a půjde pracovat do továren a bude si žít pohodlný život. Jednou z nově vygenerovaných nejistot je elektřina a plyn. Bude elektřina a plyn? A pokud ano, za jakou cenu? V následujícím textu si uvedeme, že existuje způsob, jak provozovat varnou konvici a uvařit si čaj nebo kávu. A to s využitím solární energie v naprosto minimalistickém "bytovém" pojetí.

Zakoupil jsem varnou konvici Rohnson R-7606. Je to minimalistická konvice, která může uvařit až 0,6 litrů vody, což vystačí na dva hrnky. Otestoval jsem její funkci a dokázal jsem uvařit dva hrnky vody na baterie 12 V DC.

Kvalita konvice

Provedení konvice je velmi zdařilé. Podle magnetismu však usuzuji, že nerez není ten samý nerez jako na mlíčňáku Tescoma (nemagnetický nerez), ale přesto vypadá poměrně kvalitně. Je však docela možné, že se jedná o reznoucí železo s nějakou "nerezovou" vrstvičkou. Toto však nemohu potvrdit, jelikož jsem do kovu nezačal dělat vrypy, přišlo mi to líto :-).
Jako obvykle jsem měřil míru radioaktivity (beta a gama), a konvice radioaktivitu nevyzařuje.
Plast je černý. Byl bych raději z bílého plastu, který by neměl být tolik "recyklovaný" jako černý. Nicméně plast ve studeném stavu nesmrdí. U černých plastů jsem vždycky trochu víc v pozoru, protože mi rukama prošlo několik sraček z černého plastu, které toxicky smrděly tak, že jsem je po prvních minutách vyhodil z bytu a uvalil nejspíš doživotní embargo na tyto toxické humusácké skřetí výrobce.
Uzávěra konvice vyndávací pokličkou je velmi dobrá, lze ji dobře uchopit do prstů.
Nalévání vody z konvice je naprosto excelentní, voda "čúrá" obloukem a nemůžete se netrefit. :-)
Napájecí šňůra se navíjí dovnitř, ale je velmi krátká, takže návin není dlouhý, má délku asi 10 cm.
Ke konvici tím pádem potřebujete protikus - samici autozásuvku s delší šňůrou minimálně půl metru, abyste měli jakýsi komfort při provozu a případné výměně baterie během vaření vody.
Po záhřevu vody jsem plasty trochu cítil, ale neuráželo mě to.
Konvice disponuje velmi bytelným tlačítkem 1 - 0, zapnuto - vypnuto, což oceňuji, protože na "moderních" konvicích tlačítko zapnout - vypnout začíná mizet.
Podle štítku pod konvicí, kde je  12 V s vlnovkou, 50 Hz bych tipoval, že si konvice mění 12 V stejnosměrný na 12 V střídavý proud. Podle mého staršího článku by 12 V střídavých nemělo člověka zabít, ale přesto si u vařby dávejte pozor a zbytečně se nedotýkejte nerez pláště konvice, která, jak jsem změřil, je vodivá a klade proudu velmi malý odpor.  Zároveň je blbost se dotýkat při vaření pláště, protože je velmi horký.

Jak postupovat

V recenzích na netu jsem zaregistroval nadávky, že konvice odrovnala napájecí okruh v autě. No, upřímně, podle mě je blbost zapojovat spotřebič na 200 W do napájecího okruhu v autě, kdy dochází k překročení 15 ampér a přitom jsou pojistky většinou dimenzovány na 10, 15 ampér. Provozem konvice v autě si tedy nejspíš vyhodíte pojistku. Podle mého je nejlepší provozování přímé zapojení na baterii. Tady bych chtěl upozornit, že naopak některé DC spotřebiče mají integrovanou vlastní pojistku a tam naopak vyžadují být napájeny z okruhu, který jim nedá vyšší hodnotu jak těch 15 ampér. Tato konvice žádnou pojistkou proti výši proudu, jak se zdá, nedisponuje, což je pro mě dobře, ale Hnujnii by to časem mohlo dělat zle a mohla by takové "vražedné" spotřebiče zakázat.

Ke konvici tedy potřebujete přikoupit samici - autozásuvku s klipsnami na připojení k autobaterii.

Ale to není všechno. Je třeba měřit čas.

Celkově jsem spočítal, že si konvice pro ohřev dvou šálků vody vezme cca 14 Ah 12 V. Což vlastně znamená, že při plně nabité autobaterii cca 50 Ah vám tam ještě hodně zbude. Ale pokud použijete 14  Ah baterii (AGM) jako já, tak je vhodné ohřev rozdělit na dvě poloviny. A jelikož nyní už vím, že celkový ohřev dvou hrnků trvá 45 minut, prvních 23 minut budu ohřívat na jednu 14 Ah, a druhých 22 minut na druhou 14 Ah baterii. Tím obě vyčerpáte cca z poloviny a to je pro baterie dobré za předpokladu, že je co nejdříve začnete nabíjet - třeba ze slunce. Pokud byste chtěli použít menší baterie, například 7 Ah, optimální je měnit tyto baterie po cca 12ti minutách. Důležité je tedy postupně vyměnit 4 takové baterie, z toho 3 se spotřebují na 40-50 %, a poslední jen mírně. Jak je voda stále teplejší, k závěru už potřebuje jen málo energie k tomu, aby dosáhla varu. Po dosažení varu se konvice sama vypne.

Ohřívací doba dvou šálků čaje je tedy docela dlouhá a lze předpokládat kratší čas pro jeden šálek čaje, kdy bych odhadoval maximálně těch 25 minut. A tudíž by to jedna baterie 14 Ah (v dobré kondici) utáhnout měla.
Zvýšenou pozornost ještě věnujte napájecímu kabelu. Autozásuvka s klipsnami by měla zvládat 15 ampér, ideálně 20 ampér DC. Já to u své netuším, ale raději jsem pohmatem a potom i infra teploměrem měřil teplotu kabelu, která dosahovala 50 stupňů Celsia. Nedošlo k tavení plastu, ale i tak je teplota kabelu vlivem masivního proudu elektronů poměrně vysoká.

Ohřev čaje tedy dopadl úspěšně, ale je poměrně drahý, protože z mini panelů o např. celkovém příkonu 1,5 A z balkonu na bytě můžete utracenou energii za dva čaje nabíjet ze slunce i několik dní. Něco jiného jsou samozřejmě velké panely na baráku, kde si baterie/baterii dobijete za slunečného počasí během jednoho odpoledne.

Plusy a zápory

+kvalitní provedení varné konvice.
+konvice má tlačítko zapnout/vypnout.
+voda nepřichází do styku s plasty (narozdíl od drtivé většiny ostatních varných konvic).
+je to alternativa pro ohřev vody, pokud se posere Systém vlivem inkompetentů.

-chybí samice autozásuvka s klipsnami, tu si musíte dokoupit.
-v manuálu jsem nenašel varování, že si můžete v autě vyhodit pojistku.
-ohřev vody na 200 W trvá velmi dlouho (25 nebo 45 minut, jeden až dva šálky), ještě déle, než klasicky na plotýnce starého sporáku.
- při ohřevu velmi mírně cítím plasty (protože se hřeje plastové uchycení, které však není s vodou v přímém kontaktu), ale to se dá snadno vydržet.

Varování - poškozujete Systém

A ještě důležité varování. Získáváním solární energie a provozem této konvice hrubě poškozujete HáDéPé Systému. Protože si nekupujete drahou energii z drátů. A to by se mělo zakázat. :-)

Závěrem

Použití této konvice v nouzovém stavu, kdy se na mě Systém totálně vyprdne, si dokážu představit. Zejména ze začátku, kdy ještě lidi mentálně svým mozkem nepřijmou, že si na balkoně zapálím benzinový vařič a budu půl hodiny smrdět, abych si připravil třeba polévku. Což mě přivádí k myšlence, že horkou vodou z konvice si mohu polévku ze sáčku opravdu připravit a to by mi mohlo v případě těžké nouze pomoci - zahřát a zasytit s nadrobeným chlebem.
Při představě, že si mohu nasbírat "solární energii" do baterií a následně si s její pomocí uvařit čaj, kávu nebo polévku, jsem docela nadšený. A pokud bude Systém totálně vysratý, tak nebudete mít co na práci. Počkat si 25 nebo 45 minut je v takovém vysratém systému žádná časová ztráta.
Za sebe tedy tento výrobek hodnotím kladně a budu jej mít "v šuplíku" připravený jako jedno ze záložních řešení, jak si zlepšit životní úroveň, až se skřetí Systém jednoho dne sám vyhodí ze sedla.


Příprava článku trvala včetně testu 2 hodiny. Byl bych opravdu rád za jakýkoli finanční příspěvek nebo podporu.


Zdroj:
názor a zkušenost autora01.10.2022,07:57
Počet čtenářů: 0 
Jméno/nick:
Trefný název:
  Proti spamu: Napište název šestého dne v týdnu malými písmeny a česky: 
Zde napište svůj názor ke článku: 

Názory čtenářů: Recenze: Varná konvice pro stejnosměrný proud 12 V Rohnson R-7606


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v