Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:586523
Tento rok:34729
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Jaký koupit hasicí přístroj do bytu a do auta?




Jaký koupit hasicí přístroj do bytu a do auta?

Žiji s rodinou na starším bytě a jezdím autem. Přesně takto žije a jezdí :-) většina spoluobčanů. Delší dobu jsem přemýšlel nad tím, jestli koupit nebo nekoupit nějaký hasící přístroj do bytu a do auta. Má to vůbec cenu?

Kolega v práci mě navnadil na toto téma a navíc, jak jsem zjistil, on hasičák v autě vozí (1 kg práškový). Druhý kolega, který si postavil novostavbu, má hasicí přístroj doma (u novostaveb je to povinnost). Takže kolegové hasící přístroje mají a jsou tedy mnohem odpovědnější v přístupu ke svým rodinám než já.

Rozhodl jsem se, že se pokusím tuto chybu napravit. Další text vás bude informovovat, jaké hasící přístroje jsem zakoupil a proč.

Hasící přístroj = věda

Zatímco dřív lidi nedělali z hašení vědu, v dnešní době hašení vědou v podstatě je a pořizování hasícího přístroje může být poměrně komplikované. Pokud hodláte koupit jeden hasící přístroj, musí být co nejuniverzálnější, tj. takový, abyste s ním mohli hasit jak hořící dřevo, plast, olej, palivo, tak hořící spotřebič pod el. proudem.

Navíc v mnoha případech potřebujete mít k hasícímu přístroji platnou revizní zprávu a na hasícím přístroji musí být "štempl", že hasící přístroj je plně funkční a bez závad.

Když to vezmete kolem a kolem, tak standardní hasičák je vlastně kovová, těžká, natlakovaná nádoba. Je to v podstatě malá legální bomba. Pokud byste vystavili hasící přístroj extrémně vysokým teplotám (nad 80 stupňů), domnívám se, že hrozí riziko prasknutí pláště hasícího přístroje a masivního úniku vnitřní náplně. Výrobci ujišťují, že nehrozí, aby se hasičák zachoval jako bomba v pravém smyslu a došlo k explozi s následkem zranění střepinami. Ale i tak nebude prasknutí hasicího přístroje žádný příjemný zážitek a lze předpokládat ranivost pro živé organismy do okruhu několika metrů, zvláště, pokud se směrem výronu náplně bude někdo vyskytovat. Dojde-li k zásahu očí nebo jiné měkké tkáně, může dojít k nevratnému zranění. Dále se může stát i ten popíraný případ, kdy se nádoba jednoduše rozletí na menší kousky. A to už je samozřejmě problém.

Třídy požáru:
A - Pevné látky
B - Hořlavé kapaliny
C - Hořlavé plyny
E - Elektrika až do 245 kV (minimálně 3 m)

Jaký jsem tedy vybral hasičák pro byt?

 Rozhodl jsem se koupit práškový hasící přístroj s hasící schopností 34A/233B. Což je údajně dostačující pro vyhlášku MV č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb, platné od 1. července 2008. Přístroj byl certifikován dle evropské normy ČSN EN -3.

Hasicí přístroj obsahuje 6 kg hasicího prášku ABC. Jedná se o přístroj pod stálým tlakem. Hodnotu tlaku je možné kontrolovat na manometru instalovaném do ventilu.

Za dodržení bezpečnostních podmínek je možné hasící přístroj  použít i na elektrické zařízení pod napětím až do 110kV.

V ceně hasicího přístroje je první zákonná revize a držák na zeď.

U držáku bych se chtěl zastavit, protože na zadní straně přístroje je otvor pro nasunutí šroubu, a to je celý držák. Nic jiného nepřišlo. Stejně tak na oficiální fotce je uchycena hadice k tělu přístroje, ale mně přišel přístroj bez úchytu na hadici. Asi si ji přilepím k hasičáku izolepou, aby neblimbala.

Výrobcem hasičáku je italská společnost SANAL. Hasičák stál 659 Kč a musím říct, že je docela těžký. Váží téměř 10 kilo. Pro ženu je docela problém hasící přístroj uzvednout, protože nemá žádný praktický úchyt, asi ho bude muset k cíli dokoulet.

Dívali jsme se na instruktážní video zde:

https://www.youtube.com/watch?v=75JGyLvT5Fw

A musím říct, že i na videu má ta ženská co dělat, aby se s přístrojem dostavila k cíli. Nicméně princip hašení je jasný. Přístroj se položí na podlahu, vytrhne pojistka, namíří hadice a hasíme!

Takže za mě dobrý, lze to akceptovat, ale slabší polovičky (a toto sousloví nyní nemyslím ani diskriminačně, ani nechci utlačovat menšiny, ani nechci potlačovat jiné skupiny obyvatel) můžou mít problém s uzvednutím a přenesením přístroje. Tj. budou muset v sobě najít víc odvahy manipulovat a hasit.





Jaký jsem vybral hasičák pro auto?

Pro hašení auta jsem vybral hasicí přístroj práškový s náplní o hmotnosti 2 kg za 399 Kč. Celkem tento přístroj váží slušných 3,5 Kg. Výrobcem je polská společnost GAZ-TECH. Vlastně ani netuším, jestli se v Česku ještě nějaké hasičáky vyrábí. Asi ne.

Hasičák je poměrně malý, dobře se nese i ženě, ale nemá hadici, pouze rozšířený otvor pro stříkání.

Přístroj je opět vybaven platnou revizí.

Malou otázku pro odborníky je, zda takový hasičák snese všechny ty pařáky v autě. Víte sami dobře, že auto na slunci se vyhřeje na 60 stupňů a možná i víc. Hasičák má v technických parametrech do 60 stupňů. Snad tedy nebude hrozit nějaký malér, když bude hasičák v autě vedro nevedro.

Tady píšou, že by malér být neměl:
http://www.pozary.cz/clanek/66526-video-hasici-pristroj-do-auta-nutnost-nebo-povinnost/

Technické parametry:
Hasební schopnost - 13A, 89B, C
Hasební médium - prášek, vyroben v Německu spol. RUHL, typ ABC/E Favorit, nevyžaduje pravidelnou výměnu.
Tlaková nádoba - každá ocelová nádoba je pečlivě svařená, otlakovaná na nejvyšší zkušební tlak, otryskaná a až poté opatřená kvalitní práškovou vypalovanou barvou s vysokou životností.
Ventil - mosazný opatřený manometrem vyrobeným spol. MANOVIA v Německu. Ve tmě svítí.
Proudnice - vyrobená z tvrzeného kvalitního plastu (PVC).
Držák - vyroben z tvrzeného plastu (PVC).

Hasicí přístroj je vyroben plně v souladu s ČSN EN 3-7.

Na tento přístroj je poskytována záruka 3 roky.

Technická specifikace
Typ: GP-2x ABC/E
Hmotnost hasiva: 2 kg
Hnací médium: dusík (N2)
Min. doba činnosti: 9 s
Zkušební tlak: 25 bar
Provozní tlak: 14-16 bar
Teplotní rozsah: - 30°C/+ 60°C
Výška: 415 mm.
Průměr nádoby: 110 mm.
Váha: 3,6 kg

Zde je instruktážní a poměrně dramatické video, které se mi moc líbí:
https://www.youtube.com/watch?v=0HRQiU5fLEY

Jak lze vidět, s 2kg hasicím přístrojem, můžete úspěšně zasáhnout i proti většímu ohni a lze to zvládnout. Akorát bych umístil k blízko hasičáku rukavici, protože zvedat rozpálený kufr holou rukou může být problém.

Hasičák si v kufru auta uchytím za pomocí suchého zipu. Jednoduše si nastřihám tři pásky a těmi hasičák pevně přichytím k textilii, kterou je kufr potažený.

Tento hasičák se mi líbí víc, ale opět nemá praktický držák pro ruku, na druhou stranu má plastové uchycení pro montáž a díky tomu i dobře leží. Takže uchytit v autě sucháčem nebude problém.


Poznámky k tlaku v hasicím přístroji

Hasičák má tlak 14-16 barů (1,4 - 1,6 MPa).

Normální tlak je cca 100 000 Pa. Jedná se tedy o tlak, který je:
1400000/100000 = 14x až 16x vyšší než je běžný tlak vzduchu.
Jen pro srovnání, na Venuši je tlak vzduchu cca 92x větší než pozemský tlak vzduchu. Je tedy cca 6x až 7x větší, než je tlak v hasicím přístroji.

Závěrem
Původně mě napadlo, že jsem neměl kupovat těžký 6 kilový hasičák, ale dva menší po 2 kilech, aby tím žena mohla doma při požáru dobře manipulovat. Možná příště.

PS:
Měl bych výtku k balení přístrojů. Objednával jsem na dobírku a přišlo to v krabici z měkkého materiálu, v podstatě bylo jedno, jestli hasičáky balí do papíru, folie nebo třeba do hadry. Ochrana zabaleného zboží je v podstatě stejná.

Zdroj:
názor a zkušenost autora
http://www.hasic-servis.eu/hasici-pristroje-34a-233b-praskovy-do-rodinnych-domu-p-206.html
http://www.hasic-servis.eu/hasici-pristroj-praskovy-2-kg-revize-drzak-doporucujeme-p-1573.html
http://www.pozary.cz/clanek/66526-video-hasici-pristroj-do-auta-nutnost-nebo-povinnost/



01.08.2016,10:17
Počet čtenářů: 0



 

Názory čtenářů: Jaký koupit hasicí přístroj do bytu a do auta?


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v