Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:560778
Tento rok:8984
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Kdy se stěhovat za prací nebo dojíždět?
Kdy se stěhovat za prací nebo dojíždět?

Kdy je pro mě výhodné stěhovat se za prací nebo dojíždět? V Česku je většina regionů dále od Prahy na tom ekonomicky poněkud hůř. To je holý fakt. Žádná práce, firmy stagnují nebo krachují, výplaty malé. Specialista v oboru, který bydlí někde v Horní Dolní má v podstatě dvě možnosti. Buďto bude dělat za málo práci pro tupouny a zahodí své vzdělání a nebo začne dojíždět, či se rovnou přestěhuje. Ne každý specialista bude dělat pro nějakého omezence ''ženu za pultem''. To už by motiv musel být hodně silný (péče o příbuzné, problematické dítě, vydělávající partner/ka).

Uvědomil jsem si, že Češi obecně se nebojí dojíždět za prací nebo se za ní odstěhovat. S tím žádný problém není. Zásadním problémem je plat. A jestliže plat není schopen kompenzovat dojíždění ani na deset kilometrů, nelze v žádném případě uvažovat o stěhování.

A že jsou platy v Česku směšné, to se ví celosvětově.

Sám pro sebe jsem si udělal takovou skromnou tabulku minimálních mezd (platnou pro rok 2015/2016), kdy je pro mě výhodné dojíždět nebo se stěhovat.

Tady je:

práce v místě: plat minimálně 20 000 Kč hrubého.
Ano, někomu se to může vzhledem k celostátnímu průměru zdát jako malá mzda, ale je třeba si uvědomit, že odpadají náklady na dojíždění a leckdy lze využívat i stravu přímo ve vlastním bydlišti. Zaměstnavatel získává vysoce flexibilního zaměstnance a nemusí ho tolik zaplatit (taky se této situace často zneužívá).

práce do 20 km: plat minimálně 23 000 Kč hrubého.
Je to stále podprůměrná mzda, ale do 20 km dojíždět není žádný problém. To už se vyplatí koupit si nějakou nevýkonnou ojetinu s malou spotřebou a stále vám něco zbyde.

práce do 25 km: plat minimálně 25 000 Kč hrubého.
Platí to, co o mzdě výše. Není to žádný problém. Menší komplikace mohou přijít v zimním období zvláště, jestliže jezdíte po neudržovaných českých stezkách.

práce do 30 km: plat minimálně 27 000 Kč hrubého.
Tady už vzdálenost trošku narostla a zaměstnavatel musí zaplatit ztrátu času zaměstnance. Cestování trvá déle a je více riskantní na pokuty, nehody, dopravní zácpy a různé potíže. Finanční kompenzace ze strany zaměstnavatele je zcela na místě.

práce do 35 km: plat minimálně 29 000 Kč hrubého.
Schválně jsem nastavil "baťovskou" cenu, aby to zaměstnavatele tolik netrápilo. Nicméně je to slušná vzdálenost a nejspíš budete muset kupovat dálniční známku. Četné policejní kontroly, dálniční známky, vyšší opotřebení auta, to jsou jen některé z faktorů, za které by měl váš zaměstnavatel platit a platit. Nestyďte se říci o svoji cenu.

práce do 40 km: plat minimálně 31 000 Kč hrubého.
V podstatě platí to samé co o výše uvedeném bodě. Do začátku si budete muset pořídit spolehlivý vůz a to něco stojí.

práce do 45 km: plat minimálně 33 000 Kč hrubého.
Tady už se nám vzdálenost natahuje, dojíždění může za den brát i dvě hodiny času zvláště, jestliže jedíte přes město. Za menší plat bych opravdu na tuto vzdálenost nedojížděl. Není motiv.

práce do 50 km: plat minimálně 35 000 Kč hrubého.
Opět platí to, co u předchozího bodu. To už je slušná vzdálenost na dojíždění a je třeba mít finanční rezervu na odtah a někteří zaměstnanci si kupují i alternativní permanentky na hromadnou dopravu. A to počítejte s cenou vyšší jak 10 000 Kč ročně. Ubytování v místě práce se již může vyplatit.

práce do 60 km: plat minimálně 38 000 Kč hrubého.
A jsme na novém levelu. Tato vzdálenost je už hodně slušná, ale žádný problém, za uvedený plat si v místě práce pronajmete ubytovnu nebo nějaký levnější privátek či malý byt 1+1.

práce do 70 km: plat minimálně 41 000 Kč hrubého.
Tady už pomalu počítejte s tím, že rozhodně nelze pravidelně dojíždět do práce. Od této vzdáleností platí bydlení v místě práce. A pokud vám zaměstnavatel nedá bydlení, musí vám dát prachy.

práce do 80 km: plat minimálně 44 000 Kč hrubého.
To samé co výše uvedeného bodu.

práce do 90 km: plat minimálně 47 000 Kč hrubého.
práce do 100 km: plat minimálně 50 000 Kč hrubého.

práce do 500 km: plat minimálně 60 000 Kč hrubého.
Na této úrovni už je jedno, jaká je to vzdálenost. Stále se počítá s tím, že pracujete v mateřském státě. Proto by uvedený plat měl stačit na pokrytí bydlení v místě práce a zároveň občasné cesty třeba každý víkend domů za rodinou.

práce do 1000 km: plat minimálně 100 000 Kč hrubého.
Zde již počítáme s tím, že pracujete mimo mateřský stát. Uvedený plat by měl stačit na pokrytí nezbytných výdajů a zároveň vám něco zbude. Počítáme i s letenkou třeba jednou měsíčně, aby jste se podívali domů.

práce nad 1000 km: plat minimálně 150 000 Kč hrubého
Opět pro našince žádný problém. Při uvedeném platu a za předpokladu, že se jedná o stabilní stát bez "teroristických" potíží, lze pracovní nabídku akceptovat.

Jestliže se bude jednat o rizikovou zemi, kde hrozí únosy, zastřelení, epidemie, nepracoval bych tam za žádný peníz. Není žádný důvod dělat ze sebe tupého trotla.

Na tomto místě najdete kalkulačku, zda vám vyplatí cestovat hromadnou dopravou nebo vozem.

Samozřejmě platí, že v případě požadavku mimořádné flexibility ze strany zaměstnavatele žádejte příplatky:
- telefonáty o osobním volnu a mimo pracovní dobu +10 % k platu minimálně
- časté cestování a s tím i riziko nehod +20 % k platu minimálně
- odpovědnost za velké materiální/finanční hodnoty +30 % k platu minimálně
- řízení skupiny lidí, odpovědnost za jejich výkon +50 % k platu minimálně

a to je vše :-).

Doufám, že vás článek motivuje k tomu, abyste ukázali svoji cenu svému zaměstnavateli a tím pomohli napravit nešvar Česka: směšné mzdy.


31.07.2015,06:40
Počet čtenářů: 0 
Jméno/nick:
Trefný název:
  Proti spamu: Napište název šestého dne v týdnu malými písmeny a česky: 
Zde napište svůj názor ke článku: 

Názory čtenářů: Kdy se stěhovat za prací nebo dojíždět?


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v