Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:559271
Tento rok:7477
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Koronavirus a jak se chránit




Koronavirus a jak se chránit

Napíši pár názorových poznatků, jak by měla vypadat ochrana proti koronaviru z pohledu obyčejného člověka. Ponechme stranou, jak tahle sračka vlastně vznikla, nebudeme kritizovat příčiny, proč se naše společnost může sesypat na virovou nákazu. Primárním účelem je přežití a zatímco hloupé lidi, kteří procesy řídí, ovlivnit nemůžeme, každý z nás se může chovat chytře.

Informace o koronaviru jsou prozatím různorodé. Možná je to tím, že část podstatných informací podléhá utajení. V každém případě si myslím, že koronavirus je něco jako taková brutálnější rýma. A chytnout rýmu, to není žádný problém, že?
Rýma se samozřejmě může vrátit. Jestliže má člověk jednou rýmu, jeho tělo nedokáže zabránit, aby k návratu rýmy nedošlo. Přijde znovu. A znovu. A znovu. A tělo bojuje s rýmovým virem dnes, zítra, pozítří, za rok, za dva, neustále znovu a znovu se pokouší rýmový virus zdevastovat lidské tělo a neustále znovu a znovu se lidské tělo brání.

Tak trochu se obávám, aby koronavirus neměl podobné "kvality" rýmového viru. Mluví se o tom, že má tendenci mutovat. Pokud bychom předpokládali, že tento virus nemá rád teplo (léto), což nám vědci dosud nedokázali po měsíci bádání sdělit, mohla by se sezóna hrozby nákazy ustálit na podzimní, zimní a jarní období. Takže v létě budeme nejspíš v pohódě :-). Ale to jsou zatím spekulace, třeba je to takový neškodný virusek, který na nás nemůže :-))).  Ovšem, izolace čínských velkoměst, a 70 milionů lidí v nich, těmto spekulacím neodpovídá...

Jestliže tedy vyjdeme z předpokladu, že tento koróna virus (u nás se mu také říká korunavirus)  je jako rýmový virus, bude se vracet a bude devastovat člověka (a korunu), potom je na místě se proti němu chránit. Teoreticky se může stát, že ochranné pomůcky, jako jsou respirátory a roušky, se stanou nedílnou součástí našich podzimních, zimních a jarních životů. Ovšem, nemusely by, pokud bychom žili životy svých dávných předků a kolem rodinné usedlosti či osady s několika desítkami obyvatel, koňů, prasátek, koziček a kraviček by široko daleko nebyla další živá nakažená duše, až v další osadě :-).

Ano, v dávných dobách se naši předci takto přirozeně chránili před nákazami. Žili v malých skupinkách v rámci osad. Pokud jedna osada zažila nákazu,  zpravidla nedošlo k rozšíření dál. Až teprve se vznikem měst a kumulací velkého počtu lidí na jedno místo, kterým se rapidně snížila životní úroveň na jeden malý prostor, poklesla hygiena, splašky se vylévaly na ulici nebo do řeky, ze které se pilo, kleslo povědomí o tom, jak se nemoci léčí, a podobné brutální nemoci jako je koronavirusek dokázaly spolehlivě vyhladit třetinu populace.

V současné době máme jednu výhodu a jednu nevýhodu. Výhodou je, že máme poměrně vyspělé lékařství. Nevýhodou je, pokud by se korunavirusek rozšířil na vyšší množství obyvatel, než je malé, tak by dnešní moderní lékařství pravděpodobně za určitých okolností dle mého názoru celkem spolehlivě zkolabovalo.

A kolaps by se mohl šířit jako rakovina do celého společenského Systému. Rekvírovaly by se tělocvičny, volné byty, možná by jako lazaret sloužilo i nádraží nebo fotbalová hřiště či letištní dráha. Fantazii Systému se meze nekladou. Nastoupily by restrikce, zákazy vycházení, nařizování osobní ochrany, pro vyšetření k lékaři byste potřebovali dekret... Cenzura internetu by se zdesateronásobila... Cože, že něco podobného se už někde děje? Nesmysl, není důvod :-).

Ale přejděme po úvodním brebentění o hlouposti tohoto světa k tématu:

Kdybych tak byl důchodcem...
Pokud bych byl důchodce, jakože nejsem a nejspíš nikdy nebudu, tak bych si nakoupil zásoby žrádla a léků, zavřel bych se na baráku nebo bytě a čekal do léta. V létě se opět zazásobil na podzim, zimu, jaro, nevycházel a tak každý další rok. Z okna svého bejváku bych pozoroval, jak se to na ulici hroutí, lidé padají na srdečně-virový kolaps a nemohou dýchat z důvodu zasažení plic.

No... ale má to háček, jak jsem uvedl, důchodce nejsem.

Kdybych tak byl děckem...
Kdybych byl děcko, tak neudělám vůbec nic. Budu se muset spolehnout na Systém - školu a na rodiče, že obě dvě strany naráz prozřou, poskytnou mi ochranu před virem a já tu sračku nechytnu. Pravděpobnost, že by naráz prostřel Systém (škola) a rodiče, je směšně malá, prakticky nulová. Jeden ze dvou protagonistů prozře později. Kupříkladu - když nejprve prozře rodič a nepustí dítě do školy, kde už každý pokašlává, ale Systém nedostal tu správnou směrnici k provedení, na vině bude rodič. To jemu bude klepat na dveře sociálka s panem uniformovaným. To jemu budou chodit dopisy z úřadu, že jeho dítě zanedbává povinnou školní docházku. Nebohý rodič si navíc k preventivní karanténě svého dítěte musí zařídit v práci volno, dovolenou, náhradní volno nebo homeoffice, či kombinaci všeho a nebo... rovnou dát výpověď.

A z čeho bude žít, když bude karanténovat dítě celý zbytek zimy a jaro??? Prarodiče musí taky ještě makat, na důchod jsou všichni mladí, o dítě se nemá kdo postarat. A to je ten lepší případ. V tom  horším případě se nutnost karantenizace bude opakovat rok co rok.

Takže, co si budeme povídat, děcko se strčit do školy musí.

Každý normální rodič vám potvrdí, že škola a školka - to jsou inkubátory virů a bakterií. Dokud jsem dítě neměl nebo bylo dítě v rámci mateřské doma, tak nemoci na nás neskákaly. Ale jak začalo dítě chodit do školy, tak jen takový lehký výčet: chřipka, angína, kašel, rýmička, průjmy, zvracení, impetigo vulgaris, neštovice, vši a také miloušek svrab. Ano, i svrab. A určitě jsem na některé miláčky pochytané z rozvojového Systému vzdělávání zapomněl. Z toho bych si logicky vyvozoval, že jestli má odněkud korunavirus přijít, tak jedna z širokých vydlážděných cest bude cesta školská, až akademická :-).

Pokud by náhodou dřív prozřel Systém - tj. škola než rodič, tak je to asi ta lepší varianta, ale jak pro koho. Rodič dostane oznámení - buďto - že musí jeho děcko chodit v roušce, nebo ať nechodí vůbec, a nebo - že si má děcko nechat na neomezenou dobu ve vlastní péči, protože ... nákaza.

Nevím, nevím, co to udělá s našimi miláčky zaměstnavateli. Kdo poskytne lidem tolik volna? Už nežijeme v osadách. Nemáme sýpky s naší vlastní sklizní a nemůžeme si dovolit sedět na cimře a hrát pospolu vrchcáby. Systém potřebuje DĚNGY, DANĚ, POPLATKY, a ty nejspíš neodpustí ani karantenizované rodině. Jasně, nemocenská. Ale co ti, kteří musí splácet hypotéky? Jak to zvládnou???

No... nevím.

No a konečně, kdybych tak byl peonem...
Počkat? Já vlastně jsem peon. A teď je strašně důležité, jestli s dítětem nebo bez. S dítětem jsou problémy výše popsané. Systém vyhlásí karantenizaci a nebo naopak já začnu bejčit a chovat se protizákonně tím, že nebudu pouštět děcko do školy, která v mých očích bude značné riziko pro mou rodinu. To už jsme si řekli.

Asi tak nejlíp je peonovi, který žije sám. Jak jsme takové dřív nazývali? Single. Ano, nejlíp je Singles. A nezadluženým Singles. Takový člověk si může říct, s kým se bude stýkat, a s kým ne. Zda bude chodit do práce a nebo ne. Může snížit riziko až tak moc, jak ho má snižené důchodce, který se může zabarikádovat na bytě, a jednou měsíčně si nechá pod prahem podstrčit obálku s důchodem :-).

Takže pokud si shrnu, jaké mají šance se nenakazit děcka a peoni - jejich rodiče - tak tyto šance jsou poměrně nízké.

Prevence

+ vyhýbat se větším skupinám lidí. Nádraží, autobusy, vlaky, divadlo, kino, taneční zábava, letadlo.
+ vyhýbat se klimatizaci, která klimatizuje pro větší skupinu lidí. Větší skupina lidí = virový potenciální trust a to i v lékařském žargonu. Znáte člověka, který udržuje klimu? Máte jistotu, že klima zadrží viry? Já tedy ne. Taková klima promíchá vzduch a posbírá viry od jednoho nakaženého, a co dál? Nakazí se celý barák? Co na tom, že pracujete v kanceláři sám, když vzduch vane z propojené klimy???
+ ordinace lékařů. Ne nadarmo se u nás říká, že když jdeš s bacilem k lékaři, chytneš tam ještě dalšího. Nikdy jsem si nevšiml, že by v období chřipek sestra pravidelně stříkala dezinfekcí čekárnu. Nebo rozdávala roušky na hubu. Ne. Ale návleky na boty rozdávaj. Možná jsem něco přehlíd a viry a bakterie se šíří přes obuv.
+ lékárny. Pokud objednat léky, jedině přes net. Do lékárny s respirátorem a rouškou. Rozhodně je zbytečné se lékárníka ptát na nějaké detaily, protože naposled mi sdělil, že ochrana proti čínskému viru je prostřednictvím chirurgické roušky... A měl skladem šest kusů. Co na to říct???
+ restaurace, hospody. Dřív to snad šlo. Kuřáci vyudili celou místnost, bacile a viry pozdechali. Dneska se kouřit v těchto prostorách nesmí, takže prostředí může být pro tyto společníky životadárné.
+ vyšší přísun vitamínů, hlavně vitamínu C. Kiwi, kysané zelí, jablka, celaskon, ovoce, zelenina...
+ nekupovat nebalené pečivo, respektive nekupovat pečivo vůbec. Mám v hlavě několik vzpomínek na to, jak prodavačka zvedá rohlíky ze země a pokládá je zpátky do ošatky. Dneska ráno jsem viděl kašlající prodavačku na salámy. Kašlajícího zákazníka na chleba v regálu. Bez ruky před hubou. Neříkám, že to byl korunavirus. Ale i ta blbá chřipka, ať mi nikdo netvrdí, že ne, se uchytí v kapénkách na rohlíku. Pak to sežeru a mám.
Od toho se bohů žel odvíjí práce. Musíme si doma víc vařit a péct. I to je prevence před koruna virem.
+ omezit zásilky ze zemí, kde je koruna virus rozšířený.

Přímá ochrana

Stupeň 1
Nejsme si jistí, kdo to má, ale pár případů se prý v nemocnicích vyskytuje. Hygienici dávají ochotně rozhovory médiím a tam připouští, že korunavirus je záludný, ale stále méně nebezpečný než chřipka. Není se čeho bát. A navíc - zdravotnický Systém je prý naprosto připraven. Ale respirátory prý nikomu darovat nemůžeme, protože chceme rozhodně chránit vlastní lidi.

Tak fajn. Kromě prověřených prostor (domov, kancelář bez klimy a kašlající uklízečky) se všude pohybujeme s respirátorem. My to nemáme a chytit to nechceme. Na uštěpačné poznámky lidí s IQ pod 80, kteří důvěřují hygienikům, reagujeme mlčením.

Stupeň 2
Případy v nemocnicích se množí, ale Systém říká, že se nemáme čeho bát a hlavně prý nemáme šířit paniku. Na chodbách nemocnic jde registrovat zvýšený počet kyslíkových bomb. Fronty lidí čekajících na lékaře sahají za hranice pozemku polikliniky.
Lůžka s nemocnými stojí i před záchody. Politruci dávají ochotně hovory do novin a tam referují, jak se podařilo rozšířit kapacitu volných lůžek o celých 10 %.

No, tak to je nejvyšší čas na nasazení ochranných brýlí, protože virus prý proniká taky očima. Respirátor už lidi IQ 80 snad psychologicky akceptují. Na ty brýle budou mít určitě vulgární poznámky. Pozor na to.
Kdo má dioptrické brýle a nemá takové ty staré obrovské okuláry, ale naopak ty moderní plastové brejličky, tak to pardon, ale měli byste si nasadit ochranný laboratorní štít, ideálně značky Okula Š (jako šik) P (jako prevence) 28 (jako 28. generace). To ale dvakrát pozor, protože na vás může někdo zavolat i policajty, zvlášť, když se budete promenádovat někde po náměstí. Nedávno jsem četl zprávu, že borec chodil po náměstí v prostěradle z důvodu natáčení videa, a všímavý občan na něj tu policii zavolal. Tak co je prostěradlo proti plexi štítu Okula? :-)
Přes respirátor si upevněte chirurgickou roušku, abyste (pokud byste již byli pozitivní) nenakazili ostatní. Toto platí zejména pro respirátory opatřené ventilkem, jelikož na výstupu není vzduch filtrován!!!

Stupeň 3
Systém začíná pomalu připouštět, že tato malá epidemie může být problém, ale říká, že to zvládnem a nabádá okolní státy, aby v žádném případě nerušili letové spoje a nenarušovali obchodní dohody. Říká se, že se milion našich občanů dostalo před blokádou hranic přes hranice jako turisté, a horlivě obdivují památky v dalších zemích. Na instagramu vznikají zábavné hrdinské fotky - pocházím z nakažené země, prošel jsem přes kontroly a jsem zdravý a sedím v této luxusní restauraci! :-)

No... tak je čas vytáhnout starého kámoše. Polomasku. Polomaska s filtry se nosí mnohem méně pohodlněji, ale snese toho víc, líp těsní a filtry vydrží dýl. Na oči samozřejmě ochranné vzduchotěsné brýle.
Na hlavu pochopitelně návlek. A na botky případně taky.
Před vstupem do nekontaminovaných prostor všechno dezinfikujeme a to, co je na vyhození odkládáme do biohazard foliového pytle.
Byt nebo kancelář pravidelně dezinfikujeme aerosolovým rozprašovačem, přičemž každý den měníme náplň za jiný typ, aby se virus nestihnul adaptovat.

Stupeň 4
Prezidenta a ministry už nebylo několik dnů vidět na veřejnosti. Z rádia a televize unikají pozitivní hlášky, jak se daří s virem zatočit. Na ulici jsou vylepené nové krásné barevné úderné plakáty o tom, jak virus porazíme čistýma rukama. Každý den vám volá několik neznámých dobrotivě znějících lidí s prstem na poplachovém tlačítku a ptají se, jestli náhodou nekašlete a zda nemáte horečku, abyste se jim rozhodně svěřili. Ostatní státy přerušili z technických důvodů vlakové a autobusové spoje a vymlouvají se, že jim to nejede. Letadla už několik dní nelétají vůbec z důvodu softwarových potíží.
Aha. doufám, že jste natankovali do auta plnou. Také byste měli mít dostatek munice, nejméně dvě palné zbraně, neprůstřelnou vestu a připravená zavazadla. Zavazadla hoďte do auta, naložte vše potřebné včetně rodiny. Všem nasaďte plné masky (celoobličejové). Všichni do biohazard obleků a vyražte. Kam? Na místo, kde přečkáte zbylých 12 měsíců, než bude dokonáno. Na sever, na jih, do hor... Hlavně někam, kde nejsou lidi. Že je to problém? Za 12 měsíců nebude :-).

Stupeň 5
Opatrně otevřete těžký poklop a v celoobličejové masce vystrčte periskop. Prozkoumejte okolí s prstem na spoušti. Pokud nikde v širém okolí přes povalující se značně zdevastované zašlé kdysi barevné letáky o vítězství Systému v boji proti zákeřnému korunaviru neuvidíte ani jednoho živáčka, žádné zombie, žádného krvelačného hladového zoufalce, je čisto. Můžete jít ven, a jako každý den hledat nějakou tu krysu k snědku. Nezapomeňte ji pořádně propéct. Korunavirus je svině.

Hodně štěstí.

Zdroj:
satirický názor autora


08.02.2020,10:57
Počet čtenářů: 0



 

Názory čtenářů: Koronavirus a jak se chránit


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v