Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:559268
Tento rok:7474
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  CB (Citizen Band) a PMR (Personal Mobile Radio). Jak daleko se můžeme spojit?




CB (Citizen Band) a PMR (Personal Mobile Radio). Jak daleko se můžeme spojit?

Dosah CB (Citizen Band) a PMR (Personal Mobile Radio) vysílaček je oblíbeným tématem jak rozhovoru, tak podrobnějšího zkoumání v praxi. Lze říci, že dosah vysílání závisí na státem povoleném vysílacím výkonu a přírodních podmínkách. Dále dosah vysílání může ovlivnit druh modulace vysílání a obecně kvalita vysílačky (včetně antény).

Není nad praktické testy. Bohužel v oblasti CB je v naší oblasti komunikace velmi řídká. Občas se mi daří zachytit kamioňácké vysílače, ale je to opravdu spíše svátek. Nejdelší prokazatelná vzdálenost (byla jmenována lokace), na kterou jsem "cosi" zachytil, je cca 18 km. Vysílání jsem zachytil v autě za jízdy, na ručku ELIX 535 s externí anténou. Oproti tomu jsem u PMR čistě zachytil vysílání z 29 km vzdálené lokace, kdy borec vysílal z rozhledny a já jsem byl v jeho přímé "viditelnosti". Nelze však říct, že PMR dosáhne dál než CB. Je to pouze o tom, že pásmo PMR je v naší lokalitě využíváno mnohem intenzivněji. I právě nyní, kdy souběžně monitoruji CB a PMR, tak zatímco CB je na všech kanálech totálně hluchá, tak PMR na 6. kanálu monitoruji komunikaci nějakých děcek. A když mám štěstí, tak "nechtěně" vyslechnu rozhovor dvou důchodců o pivu, případně zaslechnu plakat dítě z "chůvičky".

Pokud bychom se zamysleli nad tím, proč PMR jde vpřed a "CB" je z běžného praktického života na ústupu, důvody jsou následující:

- PMR vysílačky jsou extrémně levné (jedna vysílačka stojí pár stovek)
- dosah PMR vysílaček bohatě postačuje na městskou čtvrť, v přírodě na rovině i pěkných pár kilometrů
- provedení PMR vysílaček je moderní, vyvíjejí se, miniaturizují se, zdokonalují se (CTSCS, DCS), stát nedávno odsouhlasil zdvojnásobení kanálů z 8 na 16 (https://pmr.vcechach.net/2016/10/09/16-kanalu-pmr-cim-vysilat/). Probíhá zde poměrně bouřlivý rozvoj.
- PMR vysílačky mají vlivem rozvoje uživatelsky přívětivé chování.
- PMR vysílačky vzhledem ke státem omezenému výkonu nepotřebují extra napájení, většinou postačí 2 - 4 tužkové AAA baterie.

Oproti tomu:
- CB vysílačky (ručky) jsou extrémně drahé (jedna vysílačka stojí minimálně 2 500 Kč - díval jsem se např. na ELIX WINNER a je k ní potřeba dokoupit aku blok, aby měla výkon 4W)
- CB vysílačky jsou zastaralé a nevyvíjí se tak rychle jako vysílačky PMR. A pokud se některé modely vyvíjejí, jsou příliš drahé pro chudého našince.
- vlivem zastaralosti, ale také vyšším povoleným vysílacím výkonem (náročnost na energii) jsou CB vysílačky velké do ruky a těžké.
- CB vysílačky potřebují extra napájení ve formě 6 - 10 baterií AA.
- uživatelské chování CB vysílaček je... řekněme... hrubší.
- anténa "pendrek" k CB vysílačkám způsobuje, že vysílačka je větší, delší, špatně přenosná, zatímco PMR vysílačkám stačí malý "mrcek".

Obecně to vidím tak, že není státní zájem na tom, aby se CB vysílačky používaly. Z obecních úřadů se tyto vysílačky (stolní) stahují. Stát podpořil rozšíření mobilních sítí natolik, že většinu kamionů vidíme bez CB antény. Ostatně, který zaměstnavatel by chtěl podporovat jakýsi "anachronismus" a utápět tisíce do nákupu CB vysílačky, CB antény a instalace??? Další náklad navíc, když může koupit řidiči mobil s roamingem, poslat ho do Francie a nechat zacálovat pokutu za příliš malý český plat? :-)

Takže lze říct, že ten největší trh s CB vysílačkami - kamiony - dostal pořádně na frak mobilními telefony, které rozhodně bez přidružené infrastruktury svým výkonem ani zdaleka nesahají CB vysílačkám po palce na nohou.

Obecně se CB vysílačky osvědčují při různých pohromách a katastrofách. Bohužel, infrastruktura CB vysílaček je těžce zasažena výše uvedenými problémy. CB vysílačka dokáže poměrně v pohodě přenášet informace mezi městy, ale s PMR se běžně domluvíte pouze v rámci obce.

Poslední hřebíček do rakve CB zasazuje internet, který je masově dostupný. Dokonce jsem zjistil takové bizarnosti, jakože CB vysílačka někam vysílá, tam se to převezme, pošle internetem a na daném místě odvysílá. Kombinovat CB vysílačku a internet, to je masakr.
(http://www.shop3000.cz/content/8-dosah-radiostanic)

V okamžiku, kdy dojde k poruše internetu, mobilní telefonní sítě např. následkem výpadku el. energie, bude jediná možnost komunikace na dálku (pro občana bez licence) vysílání na CB a PMR pásmu. Protože zas tak moc radioamatérů s licencí mezi námi není, aby zajistili spolehlivé spojení mezi městy. A samozřejmě, málo který radioamatér s licencí nebo-li "licensák" má vybavení provozuschopné po výpadku el. energie.
Proč není dost radioamatérů, je vysvětlení poměrně snadné. Už jsem o tom psal. Když jsem položil otázky pro nejnižší "level" získání licence kolegům vývojářům v oboru elektrotechnika (procesory atd.), těžce se nechytali. A tohle se má učit obyčejný člověk, co chce získat volací znak a možnost vysílat? To se s prominutím posr... li ne? Pravidla není problém se naučit, ale elektrotechnické znalosti... no... radioamatéra s licencí skutečně nemůže dělat každý. Potom se ovšem nemůžeme divit, že radioamatérství v podstatě vymírá a my ostatní si povídáme na PMR a CB pásmech, kde můžeme i bez licence. V případě katastrofického scénáře vysílání radioamatéra s licencí nejspíš nevyslyším a pokud ano, tak mu neodpovím.

Tady jsem parafrázoval přísloví:
Jak český stát zachází s novými technologiemi? Pokud se to hodně (a svobodně) používá, tak se to zdaní (poplatky). Pokud se to stále používá, tak se to zreguluje (předpisy). A když se to přestane používat, tak se to obsadí státními složkami (armáda, policie...) a nebo se to vyhradí pro určité státem dotované struktury.

A nebojte se, taková reforma časem potká také internet.

Ale dost politiky a vraťme se k náplni článku. V obou případech se jedná o hrubé odhady dosahu za ideálních podmínek.

Dosah CB

Výkon do 4 W.
stanice anténa 25 cm - stanice anténa 25 cm: 0.5 - 2 km
stanice anténa 25 cm - stanice anténa 100 cm: 1 - 5 km
stanice anténa 25 cm - stanice anténa 550 - 650 cm: 3 - 10 km
stanice anténa 100 cm - stanice anténa 100 cm: 5 - 20 km
stanice anténa 100 cm - stanice anténa 550 - 650 cm: 15 - 40 km
stanice anténa 550 - 650 cm - stanice anténa 550 - 650 cm: 20 - 50 km

Čím výše je anténa a čím volnější (rovinatá krajina okolo), tím lepší spojení, klidně až na 100 km.
CB vlny dokáží "obejít" překážky. V některé letní dny dochází k odrazu od ionosféry a překonání vzdálenosti i 2000 km.

Volně lze vysílat na kanálech:
2-8, 11-22, 26-52, 54-75, 78-80
Na kanálech č.18, 23 (i 65) pracují dálkově ovládané záznamníky (opakovače), které vaši relaci pomůžou šířit i tam, kam vaše stanice nemá přímý dosah. Na kanálech číslo 24, 25, 53, 76, 77 se nesmí vysílat mluveným slovem, jsou určeny výhradně pro digitální přenos (paket rádio).

Více zde:
http://mve.energetika.cz/krizove-situace/CB-radiostanice.htm

Dosah PMR

Výkon do 0,5 W.
Protože výkon je u všech PMR vysílaček stejný (pro nelicencované amatéry) a anténu nelze měnit, tak nelze poměřovat vzdálenosti vysílání parametry vysílačky, ale spíše podmínkami prostředí.

stanice panelákový byt - stanice panelákový byt: 100 m (hustá zástavba)

stanice panelákový byt - stanice panelákový byt: 300 m (přímá viditelnost mezi paneláky)

stanice volný prostor - stanice panelákový byt: 200 m (hustá zástavba)

stanice volný prostor - stanice panelákový byt: 500 -600 m (přímá viditelnost mezi volným prostorem a panelákem)

stanice volný prostor - stanice volný prostor: 400 - 700 km  (hustá zástavba)

stanice volný prostor - stanice volný prostor: 20 - 100 km  (přímá viditelnost mezi volnými prostory)

stanice volný prostor - stanice volný prostor: 300 - 700 m  (v lese)

stance volný prostor mimo městskou zástavbu (s viditelností do městské zástavby) - stanice volný prostor v městské zástavbě: 1 - 2 km

Spojení 2 stanic v otevřeném prostoru s nepatrnými překážkami typu ojedinělá budova atd.: max. 3 km

Spojení 2 stanic z kopce na kopec (přímá viditelnost): 20 - 100 km.

Spojení mezi dvěma jedoucími objekty (automobil): 200 - 1000 m.

Modulace není legrace

Bohužel, s vysíláním je to jako se vším. Neustálé změny, pětiletky, modernizace a plnění plánu. Nejprve byla modulace AM:
Amplitudová (analogová) modulace. V závislosti na změně modulačního signálu se mění amplituda nosného signálu. Frekvence ani fáze nosné vlny nepodléhá změně. V současné době je AM považována za zastaralou. Používání AM je v ČR údajně zakázáno na CB pásmu.

Následně se přecházelo na modulaci FM:
Frekvenční modulace. Informace je kódována změnou frekvence nosné vlny. Výhodou je, že lze v jednom okamžiku přenést více informací (stereo rozhlas). To záleží na šířce kanálu, neboli na šířce použitého pásma. Rozlišuje se tzv WFM Wide FM, se šířkou 50kHz u zmíněného FM rozhlasu, a Narow FM, neboli úzkopásmová FM, se šířkou kanálu 25 nebo 12,5kHz.

U CB ručních vysílaček nižších cenových relací (do 5 tisíc) je modulace FM, konkrétně NFM, občas AM/FM. V Polsku se prý vysílá AM.

AM modulace se běžně využívá pro vysílání komerčních stanic na dlouhých, středních a krátkých vlnách.
FM modulace se běžně používá na velmi krátkých vlnách.

Digitální signál se může kódovat AM (ASK), FM (FSK) nebo PM (PSK)=fázová modulace. Digitální signál má obecně větší dosah klidně i o 20 %.

Takovým "módním výstřelkem" posledních let je modulace SSB (Single Side Band). V podstatě to znamená, že vysílání je více energeticky úspornější, kvalitnější, co se týká řeči, ale méně kvalitní, co se týká hudby. Z hlediska "výkonu" je SSB 10x účinnější než-li vysílání modulací AM. Tj. např. 40 W SSB odpovídá 400 W při modulaci AM. Ale nebojte, stát vysílací výkon pro modulaci SSB určitě také zreguluje, jakmile se to patřiční úředníci dozví.

Zdroj:
url adresy v textu
http://www.vysilacky-navigace.cz/nez-zapnete-radiostanici-nebo-vysilacku-produkt-20.html
http://ok1if.c-a-v.com/PMR/jak_jsem_testoval_pmr.htm
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/co_je_ssb2.htm


13.05.2017,18:43
Počet čtenářů: 0


 

Názory čtenářů: CB (Citizen Band) a PMR (Personal Mobile Radio). Jak daleko se můžeme spojit?


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v