Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:559235
Tento rok:7441
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Deratizace počítače, jasný a stručný návod




Deratizace počítače, jasný a stručný návod

Vzhledem k tomu, jakým směrem se vyvíjí legislativa nejen v Česku, ale v Evropské Unii, je žádoucí, aby občan snižoval riziko kriminalizace vlastní osoby. Zavřít nebo zpokutovat vás v dnešní době mohou za úplnou "pitomost". Skoro to vypadá, že nejlíp by bylo člověku zavřenému mezi čtyřmi stěnami, aby nikam nechodil, a nic nedělal. Ale to vás můžou zavřít nebo pokutovat taky. Stačí neplatit zdravotní a sociální pojištění.

Takže. Počítač je velmi vhodná záminka ke kriminalizaci občana. Je to semeniště zločinu. Vždyť to známe z praxe. Firmy jsou tu a tam udávány nasranými peony. Nepohodlní jedinci taky. Policista musí konat svoji povinnost. Při prohlídce počítače se téměř vždy něco najde. Tam je nějaký nelegální software, tu zase hudba. Ve skříni média s nelegálními programy. A máme piráta. Hurá. Hurá. Hurá.

Dokonce jsem snad slyšel, že v případě úspěšného udání dostane udavač od nějaké organizace (BSA) nějakou odměnu snad v závislosti na objevených nelegálních nálezech. Před časem chodily upomínací dopisy, které v podstatě náhodným/udávaným adresátům naznačovaly hrozby za to, že mají nelegální software. Mně přišel takový dopis také a za měsíc následoval ověřovací telefonát. A samozřejmě jsem už jednou absolvoval u policie na hospodářské kriminálce dvouhodinový výslech, což bylo následkem pravděpodobně opět cizího udání. Má smysl vůbec počítač mít, když je to taková hrozba? Víte sami dobře, jaká je lidská přirozenost a mentalita. Zkusíme to ještě po dobrém, a proto vám tento článek přináší návod na jasnou a stručnou deratizaci počítače a ostatních IT pomůcek ve vaší domácnosti.

Vytvořte si seznam všech počítačů a IT zařízení, které doma máte, kde by mohlo být něco nelegálního. Hlavně musí být na seznamu počítače, které používají děti. Tam je největší riziko, že si něco stáhnou a nechají to v počítači. Taková "dětská" data, která jsou nelegální, představují zbytečné riziko.

Podle stupně rizika lze nelegální data rozdělit takto:
  • počítačem uploadovaná na internet ostatním uživatelům
  • počítačem nainstalovaná a používaná
  • v počítači uložená, ale nepoužívaná
  • uložená na přenosných médiích (CD, DVD, flash, ale třeba i paměť digitálního foťáku, pokud ji používáte jako náhradu flash)
  • pozor - pokud využíváte síťové úložiště mimo váš domov napsané na vaše jméno (webovky, ftp), proveďte kontrolu také tam!
Pamatujte na to, že mezi "počítače" musíte zahrnout také mobil, notebook, netbook, minibook, prostě cokoli, kam se něco stahuje, ukládá z vnějších zdrojů.

Počítačem uploadovaná legální i nelegální data směrem na internet ostatním uživatelům

Toto umožňuje napříklat síť Torrent a jiné sítě. Je třeba odistalovat všechno, co by mohlo umožňovat upload a chová se až příliš samostatně. Je třeba vymazat vše, co by mohlo být uploadované a není to legální. A zde mohou patřit i legální data! Mažte data naprosto nemilosrdně, protože stejně nemilosrdná bude policie v případě udání.
Příklad: na Torrentu si stáhnete nějakou nelegální hru a nechtěně umožníte, aby se sdílela stažená data dál. Jste automaticky počítačový pirát a zločinec.

Výmaz software jako je Torrent doporučuji proto, že potom nemusíte myslet na nastavení tohoto SW. Máte čistější hlavu.

Nainstalovaná a používaná nelegální data v počítači

Jedná se o nelegální software nebo nelegální data, která používáte ve svém PC. Může to být nelegální operační systém, grafický program, účetní program, cokoli. Mohou sem patřit písničky, filmy, hry, ale dokonce i fonty pro písmena!

Příklad: stáhnete si nějaké album písní a necháte si jej v PC pro poslech. Používáte nelegálně data, která patří někomu jinému. Je to zbytečné riziko a doporučuji tato data smazat!

Uložená  nelegální data v počítači, ale nepoužívaná

A co z toho? To vy musíte prokázat svou nevinu paragony, fakturami, certifikáty o vlastnictví. Policie jen zabaví, zhotoví zprávu a státní zástupce vznese žalobu. Nevím, nevím, jak budete dokazovat svou nevinu, když budete mít v kompu iso instalačky Windowsu, na který nemáte licenci.

Nelegální data uložená na přenosných médiích

No jasně. Vypálíte si nelegální data na přenosná média a myslíte, že jste na to vyzráli. Ale policie vám může napařit paragraf o obchodování s nelegálními daty! Prostě se najde nějaký svědek, náhodou vás označí a vy do toho spadnete. Důkazem budou samozřejmě zajištěná média. Dovedu si představit situaci, kdy půjdete kamarádovi "něco" půjčit" a chytí vás u toho policie. A jste v prdeli.

Hlavní zásady antipirátské paranoie:

  • schovávejte si všechny paragony, faktury
  • čím si nejste jistí, to smažte
  • studujte licenční podmínky i k legálním produktům. U některých je např. informace, že NESMÍTE přechovávat ve svém počítači výchozí instalátor! Taková blbost, ale spadnete do toho taky.
Takže. Projděte počítač za počítačem a mažte. Mažte stažené věci, které se vám nezdají. Likvidujte podezřelá média. Konejte na sobě, jako by konala policie. Bez slitování, bez soucitu, bez milosrdenství. Držte se zákonů.

Vymažte historii stahování ve všech internetových prohlížečích. Odinstalujte software, ke kterému nemáte papíry (fakturu, paragon, certifikát, licenční list, licenční štítek, originální médium). Všechno smažte a dejte si záležet. Policie by si taky dala záležet. Už nemáme rok 2005, 2000, 1995, 1990 nebo 1985. Jsme ve 21. století a tady se pirátství NEODPOUŠTÍ. Takže se proberte a zavčas všechno smažte. Někdy je nejlepší dát rovnou formát disku, vyházet média a nainstalovat legální operační systém znovu. Nevíte po těch letech, jaký nelegální bordel se mohl někde uložit. Občas se stane, že máte v počítači software ještě od nákupu, ale nemůžete k němu nic najít, ani paragon. SMAZAT. Už není legální. Jedině v případě, že si můžete vyžádat na e-mail zaslání licence, si můžete aplikaci ponechat.

S dokazováním legality to může být oříšek i v případě, že již legálním majitelem software jste:
  • můžete ztratit fakturu, paragon
  • můžete ztratit k originálnímu médiu tzv. certifikát pravosti nebo štítek s kódem
  • můžete mít placený software paušálem, ale nemáte k tomu operativně doma doklad
  • můžete mít v počítači "koupený software", ale na faktuře tento nákup není z důvodu opomenutí prodejce uveden (poznatek z praxe)
  • můžete zacházet se softwarem v rozporu s licenčními podmínkami (např. používat pro komerční účely, i když je v licenci uvedeno, že má sloužit pouze pro nekomerční účely).
Jasně. Je to lumpárna. Obyčejný počítač dokáže člověka zkriminalizovat maximálním způsobem. A přitom se jedná o "nehmotné" statky. Není to reálný zločin, ale virtuální. Navíc mnoho lidí má v počítačích postahované porno. Stačí několik fotek tzv. nezletilých dívek a jste v naprostém průseru. Udělají z vás devianty a nikdy už se z toho úplně nevysekáte...

Takže si to na závěr shrneme.

- Uděláte deratizaci všech vašich PC a nedáte státu záminku, aby na vás měl tuto páku.


A to je všechno. Potom si můžete říct, že jste o něco svobodnějším občanem než předtím. Pokud tedy nemáte hypotéku nebo nějaký jiný potenciální průser, který z vás dělá otroka nebo občana s damoklovým mečem nad hlavou, jež mu brání se politicky projevovat a ovlivňovat dění kolem sebe.

Přeji hezký den.


17.05.2016,20:33
Počet čtenářů: 0



 

Názory čtenářů: Deratizace počítače, jasný a stručný návod


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v