Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:559286
Tento rok:7492
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Recenze knihy: Metod Nečas: My před 2000 lety




Recenze knihy: Metod Nečas: My před 2000 lety

Tématika naší slovanské historie získává na přitažlivosti zejména v období, kdy je existence našeho národa a jeho kultury v ohrožení. Tak tomu bylo začátkem 19. století, tak tomu bylo na sklonku první světové války a tak tomu bylo v průběhu 2. světové války. A troufám si tvrdit, že tak je tomu i dnes.

Kniha profesora Metoda Nečase, o kterém většina z nás nikdy v životě neslyšela, o kterém se na základní, střední a pravděpodobně ani na vysoké škole neučí, je knihou, kterou tento vzdělaný pán napsal v průběhu 2. světové války, tedy v období, kdy našemu národu hrozil zřejmý zánik. Kniha vyšla dva roky před autorovou smrtí, v roce 1946, tedy v relativně svobodném období, po ukončení nadvlády Germánů a před začátkem hegemonie Sovětů.

Pokud by tuto během druhé světové války rozdělanou práci našli u profesora Nečase nacisté, nejspíš by profesora čekala cesta do koncentračního tábora a nebo rovnou odsouzení k popravě. Kniha je psána na tehdejší dobu VELMI odvážně a rozhodně je zde cítit odvaha autorova neskonale větší, než-li například z vyemigrované české vlády v čele s Benešem, prodlévající hrdinně události 2. světové války v britském Londýně, kam odletěla, opustila náš národ a vzala s sebou československé zlato, z nějž se do vlasti vrátila jen menší část.

O čem je kniha?

Pan profesor Nečas se velmi detailně zabývá naší, tedy slovanskou, historií na přelomu letopočtu až k období údajného stěhování národů. Za pomocí logické analýzy odvozuje nová fakta a odkrývá naši minulost s téměř detektivní precizností. Nezávisle na Antonínu Horákovi (O Slovanech úplně jinak), který tuto knihu nemá uvedenou ve zdroji informací, dochází ke stejnému závěru.

SLOVANÉ OSÍDLOVALI VÝCHODNÍ, STŘEDNÍ A ZÁPADNÍ EVROPU ODNEPAMĚTI.

Nyní již snad chápete, jak odvážné bylo psát tuto knihu v období druhé světové války.

Pokusím se vypíchnout některé zajímavosti z knihy. Ovšem knihu je potřeba si přečíst, protože je skutečně informačně nabitá a precizně rozebíraná fakta je obtížné v krátkosti reprodukovat.

Stěhování Slovanů je LEŽ

Gymnazijní profesor Metod Nečas tvrdí, že tvrzení o stěhování Slovanů v 6. či v 7. století do střední Evropy je naprosto tendenční informace a tudíž lživá informace.
Dle názvů lokalit, řek, hor, lze dovodit, že Slované naopak osídlovali území od západu k východu Evropy. Naopak, do Evropy dle sdělení profesora vnikly jako "klín" germánské kmeny ze severu, které zahnaly Slovany do bažinatého území.

V průběhu následujících let se germánské kmeny mísily se slovanskými kmeny, přebíraly iniciativu a vládu, snažily se vytlačovat Slovany na východ.

Důkazy pro tato tvrzení také profesor hledá v knihách řeckých, římských i egyptských dějepisců. A dále pak ve zprávách o římských vojenských výpravách proti "severním barbarům".

Západní historikové tvrdí že Slované se na toto území "přikradli" tiše a postupně. Skutečností však je, že Slované na tomto území žili od pradávna.

Cituji autora:
"...my Slované jsem zde od nepaměti..."

Slované nebyli jen Venedi

Profesor tvrdí, že Slované nebyli jen Venedi, ale také Markomani, Kvádové (Krvad - Chrvad - Chorvat - přeloženo ze staroslovanštiny jako Horal), Rakati, Varisti, Rakatriové, Semnoni, Lugiové a Suevové. Poslední označení bylo souhrnné označení pro početné kmeny obývající převážně tzv. Hercynský les, což byl obrovské zalesněné území ve střední Evropě.

Slované nesli často názvy svých dočasných podmanitelů, jako byli Gótové, Sarmatové, Germáni. A také přejímali jejich kulturu, občas částečně a leckdy i plně cizí jazyk (např. na území Rakouska).

Římané měli problém rozlišovat slovanské názvy a tak si je všelijak kroutili do Latiny. Tak se stalo, že ze slovanského jména označujícího hodnost "Marvoda" (Mar = Ničení/Zmar, Voda = vůdce), vytvořili jméno Marobod - Marobud - Marobund.

Ptolemaios jako Egypťan vytvořil ze slova Boemi exotické slovo "Baimai" a "Bainochaimai" a z Krkonoš stvořil "Korkonty".

Caesar se zmiňuje o germánských "Nemetes", ale kdo jiný by mu prozradil, že jsou to "Němci" než Slované?

Profesor dále pochybuje o německém původu slova "Špilberk", což je dnešní označení kopce v Brně. Domnívá se, že slovo pochází ze slovanského "stepiliverch", přistěhovaleckými Němci zkomolené jako "ztpilverch" a následně opět počeštěné jako "špilberk", což už samozřejmě nedává smysl ani Moravákovi, ani Němci.

Citace z knihy:

Že máme v nejstarších latinských a řeckých pramenech tak málo názvů, které můžeme bezpečně pokládati za slovanské, není divu. Pokusme se napsati původními latinskými znaky nebo písmem řeckým slova jak Mže, Kroměříž, Žarošice, Třešť, Přemyšl, Říčany, Žabovřesky atd.

Hodnocení knihy

Kniha je napsaná velmi precizně, je přínosem. Kladu ji na podobnou úroveň jako dílo Antonína Horáka, jež vzniklo o několik desítek let později.

Zkusit prohledat Nakupto.cz na tuto knihu.

Zkusit prohledat Nakupto.cz na knihu pana Horáka.

Pár informací o autorovi:

Vlastním jménem Metod Nečas. Narozen 29.6.1878 v Petrovicích, zemřel 29.11. 1948. Středoškolský profesor (matematika, fyzika). V letech 1902–04 na reálném gymnáziu v Třebíči, 1905–06 na gymnáziu v Ostravě, 1909–20 na reálce v Olomoucí, 1920–38 na 1. českém gymnáziu v Brně. Napsal několik knih literatury faktu, např. Zapřáhneme vítr (1945) o větrných mlýnech, nebo My před 2000 lety (1946), což je historická studie o minulosti našeho území.


17.02.2017,21:36
Počet čtenářů: 0





  Názory čtenářů:

Recenze knihy: Metod Nečas: My před 2000 lety


Nejnovější příspěvky čtenářů:

Nejsou žádné příspěvky v diskusi.
název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v