Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:559211
Tento rok:7417
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Průměrný Čech si má prý našetřit 3 miliony Kč na důchod! Kde na to vzít? Jak přežít v důchodu?




Průměrný Čech si má prý našetřit 3 miliony Kč na důchod! Kde na to vzít? Jak přežít v důchodu?

Poslední dobou poměrně často mainstreamy provokují články na téma, z čeho bude průměrný Čech generace 60.,70.,80.,90. léta 20. století v důchodu žít. Superekonomičtí experti se shodují v tom, že se nelze spoléhat na stát, ale je potřeba našetřit nejméně 3 miliony korun na jednoho člověka (v dnešní měně). Jedině tak může být občan na důchod zabezpečený.

Průměrný občan s mediálně podprůměrným platem se oprávněně ptá, kde na to vzít. Když si udělám průřez mezi svými známými, tak většina nevydělává průměrný plat v ČR (v r. 2016 činí průměrná mzda 27 000 Kč). Naopak, většina lidí kolem mě se plácá ve mzdě mezi 12 000 - 23 000 hrubého, což zahrnuje nejrůznější pozice včetně prodavačky, konzultanta, programátora, sekretářky, účetní, asistentky, dělníka z výroby, technika, elektrikáře. Tedy zcela BĚŽNÉ PROFESE.

Lidé, kteří pracují v těchto běžných profesí mají tedy běžně hluboce PODPRŮMĚRNÝ PLAT. A teď si vezměte, že:
- průměrný 30 let starý byt 3+1 v naší lokalitě stojí v pásmu 900 000 - 1 500 000 Kč.
- průměrný 30 let starý dům v naší lokalitě stojí v pásmu 800 000 - 2 000 000 Kč.
- "výroba" jednoho dítěte, mateřská dovolená, všechny ty serepetičky okolo včetně kočárku, postýlky, vybavení, sunary, plýnky atd, spolehlivě za 3 roky sežerou cca 150 000 - 200 000 Kč NAVÍC k dávkám od státu (vlastní dvojnásobná zkušenost).
- údržba běžného auta po záruce ročně sežere 10 000 - 30 000 Kč (pneu, technická, tekutiny, mimořádné okolnosti).
- jedna mizerná nemoc, která trvá dva týdny běžně včetně léků a penalizace na platu sežere 3 - 8 tisíc korun podle platu (odhadováno do průměru mzdy).
- běžné dojíždění za prací na 20 km u běžného auta sežere (benzin) 2 000 Kč, a před ničením Ruska nízkými cenami ropy to činilo téměř 3 000 Kč!
- různé poplatky za popelnice atd. atd. za rok spolknou běžně 1- 3 tisíce Kč.

A tak dále.

Chci tím říct, že člověk pracuje od nevidím do nevidím, od tmy do tmy, a jeho PŘÍJEM NESTAČÍ NA ROZUMNÉ DŮCHODOVÉ ŠETŘENÍ!!!
MZDY JSOU PŘÍLIŠ MALÉ na to, aby si průměrný člověk uspořil 3 miliony korun na důchod!!!

Řeknu to ještě jinak.

Jistá šance na úspory tady je. Stále existuje tzv. komunistický efekt, nebo-li majetkový doběh komunismu. Za komunismu vznikla nezadlužená generace lidí, kteří postavili baráky, chaty, chalupy, garáže, sklepy a měli úspory. S úmrtím těchto lidí přechází dědictví na jejich potomky, kteří se většinou zadlužit museli kvůli nízkým mzdám. Bohužel, po naší generaci už nebude co dědit. Dluhy, které leckdy lidé splácí 20 - 30 let nezaručují, že potomek takové dědictví přijme. Právě naopak, v mnoha případech bude dědictví odmítnuto právě kvůli dluhům.

A znovu musím vzpomenout případ své babičky. Pracovala jako dojička krav, manžel (děda) pracoval jako natěrač v průmyslovém závodě. Postavili si dům ze svých příjmů a oba stačili dům stavět vlastními silami a s pomocí příbuzných. STAVĚLI V 50. LETECH 20. STOLETÍ a vychovali tři děti.

Tolik tedy k rozdílné životní úrovni.

Můj názor je, že současná životní úroveň průměrného Čecha je násobně nižší, než-li životní úroveň Čecha v 50. letech 20. století.
A bohužel to nezachrání levná elektronika a levné éčky ojebané potraviny v marketech.

A nyní se dostáváme ke druhé části článku.

Jak přežít české důchodové období a zemřít jako člověk?

Určitě byste nechtěli skončit jako důchodkyně, kterou vídávám prakticky denně. Její dům je šíleně zpustlý, rozbitá okna vycpaná folií (pro nevěřící Tomáše možná vyfotím), zahrada zarostlá. Paní shrbená chodí v těch samých hadrech, chudoba z ní přímo vyzařuje.
A nebo byste nechtěli skončit jako spousta jiných důchodců (opět můžu příležitostně zfotit), kteří vybírají kontejnery a hledají, co by snědli nebo využili.

A určitě byste nechtěli skončit jako kořist v některých domovech důchodců, kde vás manipulují, abyste svůj skromný majetek napsali na nějakou neziskovku a váš důchod se stává výpalným, abyste mohli žít.

Jak tedy přežít české důchody, které na nás tento stát (ne)chystá?


Možnost č. 1: Důchodová emigrace
První možností je plán, který má jeden známý. Vymyslel řešení, že se na důchod odstěhuje do lokace, kde si se svými skromnými úsporami vyžije důstojně. Vybral si zemi... Vietnam.
Takže jednou z možností je emigrovat do bezpečné země, kde úspora např. 500 000 Kč + český malý důchod budou znamenat důstojné dožití. Bohužel nevím, jak je to s lékařskou péči ve Vietnamu, nejspíš se bude muset platit...
Ideální země pro podobnou emigraci v dnešní době pro chudého českého důchodce jsou: Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Bělorusko, Rusko, Vietnam, Čína... možná i další země, kde jsou náklady na život pro českého důchodce nízké.

Možnost č. 2: Snížit životní náklady a zůstat v Česku
Když jsem procházel české diskuse o životě v důchodě v českolandu, tak někteří důchodci vymysleli poměrně originální plán. Jednoduše si našetří peníze, koupí si buďto chatu a nebo mobilní karavan a samozřejmě kus pozemku. Byt nebo barák prodají, uskromní se a zbytek života dožijí na chatě či v karavanu.

Když si to tak vezmete, tak odpadá nájemné. Pokud budete mít vlastní generátor elektrické energie, odpadá platba elektrárně. Pokud budete mít vlastní studnu, odpadá platba vodárnám. A pokud bude blízko kousek lesa, můžete si sbírat drobné klestí (snad to stát nezakáže) na otop. Za těchto okolností přežijete i s naprosto minimálním důchodem a navíc budete blíž přírodě. Odhaduji, že za takových okolností k běžnému životu stačí i 5 000 Kč na osobu měsíčně (na dnešní dobu). Potřebujete hlavně peníze na jídlo (pokud budete mít slepice, králíky, tak ušetříte ještě víc) a na občasné poplatky (odpad...), které po vás bude stát neustále vyžadovat.

Závěrem

Určité řešení situace by tu tedy bylo. Je třeba se rozhodnout, jestli se z této země odmigrovat pryč (a to už teď nebo v důchodě) a nebo, zda to důchodce riskne na chatičce či v karavanu tady v Česku i přes neustále se zhoršující ekonomické i bezpečnostní podmínky.

A ještě bych chtěl dodat pro ty, kteří pějí chvalozpěvy na Česko, že už nyní je průměrná kupní síla Čechů nižší než Slováků. Mainstream to samozřejmě podal tak, že kupní síla Čechů je "nejvyšší", ale přesto "nižší". :-) :-) :-)

http://www.blogovnik.cz/kupni-sila-cechu-je-nizsi-nez-kupni-sila-slovaku-ci-litevcu-201611222002.php

Zdroj:
názor autora
https://www.novinky.cz/ekonomika/421843-cesi-si-na-duchod-spori-ale-malo-stacit-to-nebude.html
http://www.kurzy.cz/makroekonomika/mzdy/


27.11.2016,08:10
Počet čtenářů: 0





  Názory čtenářů:

Průměrný Čech si má prý našetřit 3 miliony Kč na důchod! Kde na to vzít? Jak přežít v důchodu?


Nejnovější příspěvky čtenářů:

Nejsou žádné příspěvky v diskusi.
název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v