Index krize v ČR.
Úvod Hledání On-line hry On-line testy Odkazník Registrace Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:625778
Tento rok:73984
Měsíc:1381
Včera:253
Dnes:93
Online:4
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Optimální stan pro přežití
Optimální stan pro přežití

Jako malí kluci jsme jedno léto stanovali v tehdejším komunistickém stanu postaveného ze dvou stojatých tyčích a jeho kapacita byla, myslím, čtyři osoby. Měl dokonce i předsíňku, ale v té nebyla podlážka, nýbrž tráva :-). Ve stanu jsme si hráli karty a připadal nám docela velký.

Nedávno se stalo neštěstí v Itálii a psali, že chudáci Italové v určité lokalitě museli přespávat ve stanech, protože jejich domy se zřítily nebo byly vážně poškozené.
Zároveň vnímám využití stanu migranty, kteří si bez malých přenosných stanů vůbec neumí představit svůj pochod za štěstím do Německa.
Další masivní využití stanů probíhá na úrovni armády, která tyto používá zejména na polních cvičeních.
Stany využívají také nejrůznější organizace, ať už se jedná o Červený kříž a nebo jiné neziskovky.

A my se v následujícím textu zamyslíme nad tím, jaký by měl být stan pro občana, který má pouze jediný cíl. PŘEŽÍT V MIMOŘÁDNÉ SITUACI.

Zjistil jsem, že zatímco staré stany z komunistického režimu byly vyráběny z bavlny, současné stany se vyrábějí z PVC, PU tkanin a nylonu. Tyče většinou nejsou těžké, kovové, ale naopak odlehčené, duralové. Zásadní změnou je jak kvalita stanu, tak hmotnost, kdy se oproti starým stanům  hmotnost snížila 3x až 5x v závislosti na velikosti a kapacitě stanu.

Začátek hledání vhodného stanu

Začal jsem uvažovat, že vlastně ani nemám k dispozici žádný stan, kam bychom se mohli nouzově uchýlit v případě naléhavé situace.  Je samozřejmě jasné, že něco jiného je stanovat v létě a něco jiného je stanovat na jaře. Většina stanů je dimenzována na pozdně jarní a letní období. Stany do zimy - to je zcela jiná cenová kategorie, na kterou jako průměrný občan této země nemám dostatečné finanční rezervy. Další věcí je, že pokud má člověk dobré vybavení, a pokud je šikovný, měl by v lehčí zimě přežít i v "letním" stanu. Záleží na dalších důležitých faktorech, jako je zdroj tepla ve stanu, kvalita spacáku, kvalita podložky (karimatky), celkové situování stanu (v závětrné straně) apod. Vyčetl jsem, že stan by neměl být zcela neprodyšný, kvůli kumulaci vlhkosti, právě naopak, musí být tak uzpůsoben, aby vznikl jakýsi kompromis. Tkanina stanu nesmí být ani příliš hustá a ani příliš řídká. Musí mírně propouštět vzduch, ale nesmí propouštět vodu a vlhkost obecně.

Když vezmeme v úvahu požadavek na nízkou hmotnost, rychlé postavení stanu, dostatečnou kapacitu stanu, pevnost tkaniny, životnost stanu, tak nám celkově vyjde dosti náročný obraz, co se stanu týče.

Stany pro trpaslíky nebo Pygmeje

Díval jsem se na nabídky stanů a snad nejvíce hodnocené a také poměrně finančně náročné, jsou "civilní" stany Coleman. Co mě ovšem překvapilo, tak to je fakt, že většina stanů na trhu je si podobná svým provedením, které bych shrnul do dvou slov: SLOŽITOST KONSTRUKCE  a NÍZKÝ STROP. Co na tom, že prostor stanu je třeba 4 x 3 metry, když výška stropu stanu je pouhých 120 centimetrů?

To si dělají kozy, když to napíšu hovorově? Jako malí kluci jsme si hráli ve stanu, který ty současné stany převyšoval minimálně ve výšce. Cítili jsme v něm opravdový prostor. Tak nějak si obtížně představuji, že budu ve stanu o výšce 120 cm vegetit celý den v případě, že bude nepříznivé počasí. Co tam budu dělat??? Ležet??? Sedět??? Mnoho lidí trápí zádové problémy a rádi se přes den protáhnou, chvíli si postojí.

Jaký hledám stan?

Z tohoto důvodu jsem výšku stanu postavil na PRVNÍ  místo a to i vzhledem k tomu, že průměrná výška člověka již dávno není 120 cm, není to ani 150 cm a překvapivě ani 170 cm.  Je to 184 centimetrů!!! Pro koho tedy jsou ty značkové stany? Pro Pygmeje? Pro trpaslíky???

Málokterý stan mi vyšel jako dostatečně vysoký s dobrou konstrukcí. Hledal jsem opravdu pečlivě, ale nenacházel. A když už stan měl dobrou výšku, tak jeho cena stoupala do nepříjemné výše. Představa, že mi někdo stan za 40 000 Kč nařízne nožem, mě docela vyvedla z míry.

A tak jsem si do parametrů pro vyhledání stanu zařadil kromě dostatečné výšky stropu, také NÍZKOU CENU. Dovedu si představit, že do auta hodím dva levné stany a v případě, že jeden půjde do sraček, budu mít další levnou rezervu.

Kolega mi argumentoval, že levný stan bude mít jen jednu vrstvu. Nechal jsem si vysvětlit výhody druhé vrstvy stanu a přišlo mi, že dvouvrstvý stan je zbytečně složitý a možná i drahý. Jako bývalý "kluk" z vesnice, jsem zvyklý improvizovat a pokud jednovrstvý stan, tak v kufru auta nebo na dně batohu rozkládací tenká folie, kterou bych přes stan v případě prudkých dešťových srážek přehodil a zatížil kameny. I když kdo ví... Kde je psáno, že každý jednovrstvý stan promokne???

Podle Wikipedie existují tyto základní druhy stanů:
- stany jednoduché (jednoplášťové)
- jednoduché stany s tropickou stříškou
- dvouplášťové stany
- jehlanové stany, postavené z dílů a vojenských celt.

Jehlanové stany? Ten by mohl být relativně vyšší a úhel jeho zkosených stran by měl prakticky vylučovat prosak pláště stanu vodou, protože voda bude "vodivě" stékat po vnější stěně cestou nejmenšího odporu a nebude se držet na střeše jednoduchého nebo dvouplášového stanu standardní "překombinované" konstrukce.
Jehlanový stan je vlastně taková skoropyramida, takové "týpí". Indiáni moc dobře věděli, proč si stavěli stan v takovém tvaru. Bylo to výhodné kvůli dešti, kvůli slunci, a možná i kvůli větru. Takový stan se dobře staví i dobře kotví.

Ale je vůbec k dispozici takový stan? Ve tvaru jehlanu? Ve tvaru pyramidy? Ve tvaru týpí? V takovém tvaru, kde si může člověk stoupnout a nedělat ze sebe ležícího a sedícího peona?

Možná budete překvapeni, ale je. Ten stan jsem skutečně objevil.

Jehlanový stan? Ano!

V požadavku na stan se mi nyní shromáždily tyto body:
- stan takový, aby si v něm stoupnul člověk o průměrné výšce.
- stan, který má jednoduchou konstrukci, co se dobře staví.
- stan se symetrickým a jednoduchým, nekombinovaným kotvením.
- stan, který je vybaven moskytiérou a okénky jak se sítí, tak s průhledem.
- stan, který neváží víc jak 5 kilogramů včetně všeho.
- stan, do kterého se vejdou 4 osoby, tedy celá moje nejbližší rodina.
- stan, jehož cena nebude vyšší jak 2500 Kč.
- stan, který bude mít takové parametry, že by neměl na dešti příliš "trpět" a být vystavován "vodnímu sloupci" a to i v nejprudším lijáku.

A byť se to zdá fantastické, zdá se, že jsem takový stan objevil. U toho posledního bodu s tím dýmem poznamenal kolega, že by se bál, aby stan nechytnul. Tohle tedy nikomu zkoušet nedoporučuji a sám to nejspíš taky nezkusím, jedině, že bych musel a byl přinucen okolnostmi takto experimentovat. Ale uznejte sami, že jehlanovitý tvar levného stanu přímo vybízí k různým experimentům...

Na trhu jsem našel stan německé firmy MIL-TEC, která údajně své produkty dodává také armádě. Jedná se o stan "TIPI JEHLAN PRO ČTYŘI OSOBY, ZELENÝ".  Parametry tohoto stanu vypadají skutečně impozantně a my si je nyní porovnáme s mými požadavky.- stan takový, aby si v něm stoupnul člověk o průměrné výšce.
Díky jehlanovité konstrukci stanu si ve stanu může stoupnout člověk o průměrné i vyšší než průměrné výšce. Vždyť výška stanu je úžasných 220 centimetrů!!! Samozřejmě, je třeba si stoupnout ke středové tyči, ale na druhou stranu, co by za to dali ležící, spící, sedící obyvatelé "moderních" stanů o výšce 120/130 cm???

- stan, který má jednoduchou konstrukci, co se dobře staví.
Tento stan se staví opravdu dobře. Lze se podívat na pár videí na youtube.com, kde jsou uživatelé ze snadné stavby stanu poměrně nadšení. Samozřejmě, stan nepostaví malé dítě, ale musí to být dospělý člověk. Ideální je, když mu k tomu někdo asistuje.
Konstrukce se středovou tyčí v podstatě znamená, že jeden člověk bude obsluhovat při výstavbě prostor kolem středové tyče a druhý člověk bude stan kotvit po stranách, dokud nebude potah dostatečně vypnutý, aby po něm dobře klouzala případná "pršící" voda.

- stan se symetrickým a jednoduchým, nekombinovaným kotvením.
Kotvení tohoto stanu plně splňuje mé požadavky na jednoduché, nepřekombinované a symetrické kotvení. Není třeba nijak výrazně přemýšlet. Uživatel stanu jednoduše namlátí kolíky všude do symetrie kolem stanu a je to. Jediná nevýhoda je, že i když kotvení poskytuje stanu mimořádnou stabilitu, zabírá kolem stanu významný prostor.

- stan, který je vybaven moskytiérou a okénky jak se sítí, tak s průhledem.
Stan je, což můžete vidět i na zde umístěných fotkách, vybaven ochrannou sítí proti hmyzu, což je takové malé velké plus oproti komunistickému stanu, jaký si pamatuji :-).

- stan, který neváží víc jak 5 kilogramů včetně všeho.
Celý stan váží něco kolem 4,6 kilogramů a tento můj požadavek splňuje. Navíc je balení stanu velmi kompaktní o rozměrech 65x25x15 cm v přenosném báglu. Pro mě je toto dostačující jak pro přesun stanu v kufru auta, tak pro přenos stanu na větší vzdálenost vlastními silami.
- stan, do kterého se vejdou 4 osoby, tedy celá moje nejbližší rodina.
Tento stan má půdorysné rozměry 290x270 cm. Když si natáhnete na podlaze metr, tak zjistíte, že je to poměrně významná plocha. Na takovém prostoru se možná natáhnou vedle sebe v případě nouze i víc jak čtyři osoby. Na každé straně od středové tyče je prostor na šířku cca 90 cm, což je o něco málo širší než běžná postel. Ovšem pozor, půdorys stanu je kvůli zajištění větší stability paradoxně penta / pětibodový. Strany stanu  jsou tedy kratší než půdorys - viz obrázek.  Pyramidální je tedy stan ze přední strany. Mrkněte na přiložený obrázek, je to zajímavé konstrukční řešení:


Pokud budeme uvažovat o karimatce MIL-TEC od stejné firmy, tak ta má rozměry 50x200 cm. Vzhledem k penta-základně lze do stanu naskládat čtyři tyto karimatky vedle sebe za předpokladu, že dvě krajní budou mít ohnuté kraje a nebo budou mírné překryvy. Čtyři lidé se tedy ve stanu vyspí. Pokud by se uskromnili, teoreticky by mohla být kapacita v nouzové situaci ještě o trochu větší. Viz malý půdorysný plánek:


- stan, jehož cena nebude vyšší jak 2500 Kč.
Tento stan se prodává kolem 2500 Kč. Lze jej tedy sehnat za snesitelnou cenu a pokud by se stal se stanem nějaký malér, nebude to tak bolestivý malér jako u stanu za deset nebo patnáct tisíc. Právě u tohoto stanu si dovedu představit, že budu mít dva. Jeden jako rezervu, pokud se jehlanovi něco ošklivého přihodí.

- stan, který bude mít takové parametry, že by neměl na dešti příliš "trpět" a být vystavován "vodnímu sloupci" a to i v nejprudším lijáku.
Pročetl jsem si informace o vodním sloupci, tlaku vody bla bla bla bla. Vychází mi z toho, že aby mohl být tlak, musí být tlak vody v optimální poloze vůči potahu. A to je... potah nejlépe ve vodorovné poloze. Jenomže, u jehlanovitého stanu, jsou strany zkoseny v ostrém úhlu k zemi. Kde tedy může vznikat optimální tlak? Na špičce stanu??? :-)
Vychází mi z toho, že v dešti by měl tento stan držet minimálně stejně dobře, jako stany dvou plášťové. A pokud ne, co z toho? Jedna dvě kapky nemůžou smazat dobrý dojem z tohoto stanu. A navíc, i kdyby, v tomto stanu je kde uhnout nebo to nějak řešit :-).

A kde stan sehnat?

Mrkněte sem, na spřízněný e-shop s tímto webem. Nákupem na tomto e-shopu podporujete i tento web, a my tak můžeme žít a informovat vás o našich poznatcích :-).

http://www.nakupto.cz/stan-tipi-jehlan-pro-4-osoby-zeleny-survival-mil-tec-20161031224119.php?podmenu=survival---veci-pro-preziti

Jako karimatku do stanu doporučuji tento produkt:
http://www.nakupto.cz/karimatka-iso-matte-zelena-mil-tec-20161101215634.php?podmenu=survival---veci-pro-preziti

A ještě taková drobná poznámka. S tímto stanem vzbudíte zaručenou pozornost na každém campingu či festivalu.Zdroj:
názor a zkušenost autora
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stan


--jun--
01.11.2016,19:25
Počet čtenářů: 0název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2020 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v