Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:559215
Tento rok:7421
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Montáž hasícího přístroje do osobního automobilu Škoda Fabia




Montáž hasícího přístroje do osobního automobilu Škoda Fabia

  V článku Jaký koupit hasicí přístroj do bytu a do auta? jsem podrobně rozebral, jaký koupit hasicí přístroj pro auto a byt. Do osobního auta jsem doporučil hasicí přístroj s 2 kg práškovou náplní a do bytu jsem doporučil hasicí přístroj s 6 kg práškovou náplní.

Faktem je, že u auta bych doporučení změnil na 1 - 2 kg prášková náplň a pro byt 2 x 2 kg nebo 1 x 6 kg prášková náplň.

Dalším úkolem, který vyvstal, bylo upevnění hasícího přístroje do automobilu. Používám auto Škoda Fabia nejspíš generace I, a tam není žádná příprava pro uchycení hasícího přístroje.  Upevnit hasící přístroj někde pod sedákem nebo v prostoru pasažérů, jsem zamítnul. Je to ze tří důvodů:

1. Někdo do hasícího přístroje nevhodně kopne, ukopne a ono se s ním "něco" stane.
2. Samovolná exploze hasícího přístroje (která je sice málo pravděpodobná, ale může k ní dojít) rozhodně není dobrá blízko řidiče nebo v prostoru pasažérů.
3. Pokud bude hořet v kabině řidiče, musí se všichni okamžitě pakovat pryč. Pochybuju, že by někdo chytnul do ruky práškový hasící přístroj a začal hasit přímo v kabině v poloze v sedě. To je nesmysl kvůli dvěma aspektům - v kabině je málo místa pro manipulaci s hasícím přístrojem a prášek z přístroje dělá takový bordel, že by tam pasažéři dlouho nevydrželi. Buď by je vyhnal oheň a kouř a nebo samotný hasičák.

Upřímně. Samotné pomyšlení, že vozím hasičák zima nezima, vedro nevedro, že vozím tu malou hasící bombu v autě, je pro mě náročné vydržet. Plně si uvědomuji, že hasičák vyrobil člověk, jeho kvalita tomu odpovídá a v případě velkých veder nebo v případě nějakého "selhání" může dojít k jeho explozi. Výrobci ujišťují, že hasičák by při explozi neměl fungovat jako klasická bomba, tj. s tvorbou střepin, ale měl by se maximálně narušit v jednom místě, případně se utrhnout ventil nadměrným tlakem.

A proč hasičák do auta? Přece jen jsou tady dva důvody:
1. Záchrana vlastního majetku, případně života.
2. Záchrana životů a majetku ostatních.

Je lepší hasičák v autě mít a nepotřebovat ho, než ho tam nemít a potřebovat ho.


Nakonec jsem dospěl k závěru, že nejlepší bude uchytit hasičák budto v prostoru motoru, aby tam zafungoval jako samočinná hasicí bomba v případě požáru :-) a já se nemusel o nic starat :-))) a nebo v prostoru kufru. Protože nepatřím mezi bláznivé experimentátory, rozhodl jsem se pro ten kufr. :-)

Nevím, jak je to u ostatních vozů, ale Fabia NEMÁ absolutně žádnou přípravu pro uchycení hasičáku. Nic tam není. Žádné otvory, žádné sucháče. Tedy, jeden suchý zip na levé vertikální straně tam je. Ovšem tady nechápu MIMÍKOVOST výrobce, proč tam strká JEDEN suchý zip, když na dobré uchycení čehokoli potřebujeme suché zipy minimálně DVA. Nejsem konstruktér vozidel, ale tohle mi vyplývá ze selského rozumu.

A toho, jak se zdá, konstruktér mého vozu moc nepobral.

Vpravo z pohledu řidiče je v kufru na svislé stěně přívod paliva. Tam bych vrtat nechtěl. Na internetu jsem zoufale hledal konstrukční plán Škoda Fabia včetně rozměrů, ale ABSOLUTNĚ BEZ ŠANCE. Ke kdejakému rádiu dokážu najít schéma, ale k mému autu... ne. Zjistit, co se skrývá pod čalouněním, je PROBLÉM. Na levé straně by to šlo. Nicméně ta strana NENÍ ROVNÁ. Nechápu tu logiku konstruktéra dělat všechno OBLÉ a NEROVNÉ. Tu samou logiku konstruktér nechal i na palubní desce, kde si cokoli položíte, za jízdy to ZARUČENĚ sjede dolů a spadne na podlahu. Já takovou konstruktérskou logiku subjektivně nazývám VRCHOL DEMENCE. Samozřejmě, konstruktér určitě sleduje to, abychom si neublížili při nárazu a nebyly nikde žádné hrany. Potom samozřejmě nechápu, proč stejnou logiku sleduje i v kufru. Jedině, že by měl konstruktér zkušenosti s přepravou zajatců v kufru, kteří mají přežít a nenarazit si hlavinku o ostrou hranu. Určitě jsou organizace a skupiny, které si toto pochvalují. Já mezi ně nepatřím.

Pro montáž hasičáku jsem si nejprve vybral levou stěnu. Když jsem posoudil tloušťku a nerovnost plechu, který je na těchto místech překvapivě dost tlustý, narozdíl od karoserie, kterou na větší ploše úderem nebo tlakem své váhy promáčkne každé větší dítě, tak jsem se rozhodl, že se mordovat nebudu. Podíval jsem se tam, kde jsem původně nic montovat nechtěl. Dolů, na podlahu kufru. Co tam je. Něco jako pseudočalounění a pod ním je pseudolisovaná deska z nějakých odpadových sraček, do které je uchyceno pseudočalounění. Ta deska je položená nad rezervním kolem a moc se nehýbe, je docela stabilní. Bingo. Půjde to do desky, a můžete si klidně o mě myslet, že jsem magor. Rozhodně ne větší, než autor tohoto "interiéru".

Takže jsem vzal vrtačku a udělal jsem tři díry do pseudodesky. Do nich namontoval držák na hasičák přes tři šrouby viz obrázek:


Potom jsem do držáku nasadil hasicí přístroj...

No... Na to, že psali u tohoto hasičáku, že je vhodný do auta, nemohu říct, že by to v držáku nějak drželo. Hasičák má celkem cca 3,5 kg váhy, a pokud auto prudce zatočí doprava, vylétne z držáku jako střela. Tímto tedy děkuji dalším dementním návrhářům designu držáku pro hasičák do auta.

Řešení, řešení. Naštěstí jsem doma našel gumotah doporučovaný pro uchycení věcí na nosič bicyklu. A ten se mi teď hodil. V hlavě se mi okamžitě zformovala představa, jak ho omotám kolem hrdla hasičáku a zaháknu háky za spodek toho dementního plastového držáku na hasičák.

BINGO. Naštěstí tato představa byla proveditelná. Během několika sekund jsem omotal hasičák a zaháknul gumotah. Délka gumotahu (cca 80 cm) je naprosto perfektní.  Hasičák jsem podrobil zkoušce, a i když jsem vyvinul velkou sílu, aby vypadnul z potvoráckého držáku, nepodařilo se.

Samotné použití hasičáku je otázkou několika sekund. Odháknu jeden hák, odmotám z hrdla hasičáku, vysunu hasičák, vytrhnu pojistku, namířím a ... HASÍM!!!

Mimochodem, to jste věděli, že pokud použijete hasičák na uhašení požáru, hasiči vám jej bezplatně doplní? Říkali to v jednom instruktážním videu, bohužel ho teď nemůžu najít, nicméně, snad tato akce není jednorázová, vánoční nebo velikonoční a bude platit. Hašení zdar!




Zdroj:
názor a zkušenost autora



10.08.2016,16:41
Počet čtenářů: 0





  Názory čtenářů:

Montáž hasícího přístroje do osobního automobilu Škoda Fabia


Nejnovější příspěvky čtenářů:

Nejsou žádné příspěvky v diskusi.
název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v