Index krize v ČR.
Úvod Hledání On-line hry On-line testy Odkazník Registrace Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:636800
Tento rok:85006
Měsíc:5541
Včera:249
Dnes:122
Online:21
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Nevyžádaná pošta SPAM, druhy SPAMu a jak proti SPAMu bojovat
Nevyžádaná pošta SPAM, druhy SPAMu a jak proti SPAMu bojovat

Včera jsem rozepsal opravdu pěkný článek s tématem spam/nevyžádaná pošta, ale byl pozdní večer, spánek se dral na víčka a já si omylem všechnu práci smazal. Takže znovu a lépe.

SPAM otravuje většinu lidí pracujících s počítačem. Denně nám chodí pošta, kterou nechceme. Je to podobné jako kupící se letáky v poštovní schránce. Narozdíl od létáků, kde většinou zabere nápis "nevhazujte letáky!", u spamů nic podobného nezabírá.

České zákony se na problematiku spamu dívají velice přísně. Odesílateli hrozí pokuta až dva miliony korun v závislosti na tom, zda se jedná o fyzickou nebo právnickou osobu. Jenomže... situace je trochu jiná. Já s takovým postihem nesouhlasím. Proč?

SPAMy lze rozdělit na dvě hlavní skupiny:

1. SPAMy posílané rozumnými českými lidmi, kteří chtějí přežít. Ano, hlavním motivem pro zaslání nevyžádané obchodní nabídky je touha přežít. Aby firma přežila, aby lidi neztratili práci. Mladému specialistovi na marketing firma uloží úkol. Za minimální náklady nám udělej propagaci a sežeň nové zákazníky !  Nebohý specialista využije všechny dostupné mailové kontakty a pošle tzv. průzkumný newsletter. Bohužel, ne všichni adresáti zareagují vstřícně. Někteří si stěžují, firma dostane pokutu a zaměstnavatel pochopitelně požaduje úhradu od dvacetiletého hluboce podprůměrně placeného marketingového specialisty. Není to paráda?

Toto je jeden z důvodů, proč postihu spamů ze strany českostánu říkám výrazné NE. Stát totiž na jednu stranu nabízí pokutování dohledatelných osob, ale nepostihuje druhou skupinu spamů:

2. SPAMy posílané spammery a zahraničními agresivními obchodníky.
Zatímco na první skupině se českostán finančně hojí, druhou skupinu nechává na pokoji. Přičemž právě maily ze druhé skupiny chodí do našich schránek nejčastěji a nejvíce zaplevelují antispamové filtry. Jsou to maily typu "viagra", "business", "i love you", "dear friend", ale v poslední době se nám počešťují na "Zhubněte", "Najdi si partnera", "Slevy", "Penis", "Přírodní produkt" apod.

Zatímco postihem první skupiny si likvidujeme vlastní tržní hospodářství a ničíme střední a drobné firmy i jednotlivce (našince), u druhé skupiny na jakýkoli postih rezignujeme, protože police nebo kontrolní orgán není schopen dohledat odesílatele.

Z tohoto důvodu by se měl nespravedlivý zákon zrušit nebo změnit, aby policie likvidovala zejména skupinu č. 2.

Pracoval jsem pro velkou firmu, výhradního výrobce, který udával technologické tempo. Týdně nám chodily tisíce spamů. antispamový filtr byl nastavený měkce, požadoval to majitel. Nerozuměl jsem tomu. Proč nenastavíme tvrdší antispamový filtr? Tenkrát jsem byl mladší a méně zkušený. Majitel mi to trpělivě vysvětloval. Protože můžeme přijít o vynikající obchodní příležitost. Je třeba nechat většinu mailů, aby k nám dorazila a odfiltrovala se ručně. Byla to práce asistentky.

Asi o půl roku půl roku později nám přišel mail z Číny. Nabízel levný hliník. Levnější, než-li kdokoli ho může nabídnout zde v Evropě. Na nabídku firma zareagovala a díky ní vydělává ještě více než-li předtím. Ano, bylo to nevyžádané obchodní sdělení. Policie by měla konat :-). Porušení zákona! :-) Ale všichni dobře víme, proč jsou firmy úspěšné. Protože na zákony příliš nedbají. Jen to, co je nutí. A čínské firmy jsou úspěšné velmi. Přece nebude Číňan draze telefonovat po Evropě, když může použít e-mail! A tak, zatímco se našinec bojí napsat mail, čínští obchodníci se nebojí. Děkujeme českostáne za tuto skvělou atmosféru pro byznys. A naše hospodářství neroste.

Jak se SPAMem bojovat?

Oficiální zdroje tvrdí, že se SPAMem nelze efektivně bojovat. A mají možná pravdu. Kdo vlastně může za to, že je tolik spamu? Já vám to povím.
Jsou to právě ti, co nejvíc křičí, že spam je problém. Lamové, uživatelé bez zkušeností, bez znalostí. To oni vytvářejí to prostředí. Nedostatečné zabezpečení počítače vytváří z jejich počítače cíl pro spammera. Z počítače uživatele vytvoří spammer zombie počítač a přes něj odesílá myriády mailů, kterými zapleveluje internet. A protože většina uživatelů si neumí zabezpečit počítač, z většiny počítačů lezou sračky. A internet je jich plný. A tihle uživatelé řvou a křičí:

ZATOČTE SE SPAMEM! TVRDÝ POSTIH PROTI NEVYŽÁDANÝM OBCHODNÍM SDĚLENÍM!

A přitom jsou maily generované v mnoha případech právě z jejich stanic.

Se SPAMem se dá bojovat. Osvětou a softwarem. Uživatelé musí zabezpečit svoje počítače. Aktivovat firewally, pořídit si kvalitní antivir, antispamové filtry a nebo v tom lepším případě, přejít na Linux nebo jiný virům odolný operační systém.

Dalším zdrojem mailů jsou open-relay poštovní servery (paradoxně nejčastěji běží z linuxových serverů). Servery, které lze zneužít pro odesílání nevyžádaných emailů. Na ty by se měla policie zaměřit jako první a to v každém státě. Ale ne pokutovat, ale nejprve jen upozornit a případně i poradit (policejní softwarový specialista, že by neexistoval? :-)) podobně, jako to udělá zdvořilý strážník. Chránit a bránit, proč hned sankcionovat???

Já jsem ale zapomněl, že české výkonné orgány na takovou ochranu "smradlavě prdí". A tak i nadále bude internet zaplevelený spamy, termiti budou přijímat nekvalitní zákony a nejvíce bití budou živnostníci,drobní podnikatelé a hlavně jejich zaměstnanci. Důležité je, aby velké firmy vám mohly volat na mobil třeba o půlnoci nebo otravovat člověka na ulici. TO JE LEGÁLNÍ.

Přeji hezký den.

Zdroj:
názor autora
http://help.regzone.cz/clanek/co-znamena-hlavicka-e-mailove-zpravy/
http://webserver.ics.muni.cz/bulletin/articles/251.html


--jun--
04.01.2015,09:13
Počet čtenářů: 0název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2020 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v