Index krize v ČR.
Úvod Hledání On-line hry On-line testy Odkazník Registrace Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:626519
Tento rok:74725
Měsíc:2122
Včera:184
Dnes:186
Online:7
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Vhodné rádio, radiopřijímač pro přežití (survival)
Vhodné rádio, radiopřijímač pro přežití (survival)

V případě, že dojde ke katastrofickému scénáři, budete potřebovat získávat informace. Lze předpokládat, že infrastruktura společnosti nebude zcela zničena, případně některé technologické fragmenty budou nějakou dobu přežívat. V katastrofickém scénáři nepočítejte s elektřinou, případně budou jen omezené dodávky. Na hlášení obecních rozhlasů se nemůžete spolehnout, protože nemusí mít záložní baterie pro výkon a akustické vysílání, které je energeticky náročné. Jediná možnost, jak získat informace, bude internet, televize a rádio.

Vzhledem k tomu, že internetová síť je extrémně zranitelná a trpí zejména elektrickými výpadky, rovnou internet ze seznamu škrtněte. Ten prostě nebude. To je vymoženost pro období míru, ale ne pro válku nebo katastrofu. Přinejmenším nikoli ve formě, v jaké je internet dostupný -  tj. bezdrátově. Také poskytovatel internetu potřebuje něčím živit servery, routery, switche, dráty a vysílače. Energie je to nemalá.Zbývá televize a rádio. Televizi si kvůli energetické náročnosti a nepřenositelnosti škrtněte rovnou. Některé notebooky s TV tunerem budou schopny chytat signál pár hodin, než se vybijí. To však k důkladné informovanosti po delší čas nestačí. Jediné, co vám zbývá, je rádio. Jedině z rádia budete schopni čerpat informace o rozsahu katastrofy a o předpokládaném vývoji. Informace z rádia pomohou přežít vám a vaší rodině. Je tedy nutné pořídit si vhodné rádio a my si v následujícím textu sdělíme, jaké by to mělo být.

Jaké survival rádio si vybrat?

Nejprve si řekneme, co v survival rádiu nechceme, protože je to zbytečné, přidává to rádiu na hmotnosti a energetické náročnosti.
  • jakékoli digitální vychytávky, displeje, mixážní pultíky, equalizéry.
  • supervýkonné repráky.
  • cd přehrávač, přehrávač kazet, magneťák.
  • velký stolní typ, který se obtížně přenáší.
  • jakýkoli nadstandard ve výbavě, která se projevuje na hmotnosti a el. spotřebě.

Jaké by survival rádio mělo být:

Nejpalčivější otázka je energetická náročnost. Vyberte si rádio nejlépe kapesní, které má minimální spotřebu, ale zároveň přijatelný příjem. Bohužel, doba ještě nepokročila a sice jsou k dispozici solárně-dynamová rádia, ale nemají zase dostatečný výkon, spolehlivost a zejména rozsah příjmových pásem. Na českém trhu jsem v tuto chvíli nenašel dobré solární rádio nebo dobré rádio s dynamem. Jsou jen horší rádia. Nicméně, můžete si pořídit jedno horší rádio vybavené  alternativním zdrojem energie, protože i při jejich nízké spolehlivosti vám toto rádio může hrát po několika letech. Což rádio čistě na baterie nedokáže. Takže jedno rádio ve výbavě by mělo být takové.

Osobně jsem si vybral rádio od firmy GOLDMASTER, které stojí kolem 1000 Kč. Obsahuje dynamo pro ruční dobytí vestavěného akumulátorku, solární panel a možnost napájení z baterie nebo z el. sítě. Bohužel po třech letech občasného používání musím konstatovat, že toto rádio má nekvalitní ovládací prvky a také špatný akumulátor, který i po dobití nevydrží poskytovat energii příliš dlouho. Z mého pohledu rádio není kvalitní, ale nějakou službu odvést může. Další nevýhodou je omezení příjmu pouze na FM (velmi krátké vlny, VKV II, VHF) a AM (střední vlny, MW, SV). To jsou pouze dvě pásma, nezachytíte vysílání radioamatérů, FM je pouze na krátkou vzdálenost a v případě katastrof bude nejspíš nepoužitelné. Zbývá tedy pouze AM.


Poohlédl jsem se tedy po nějaké alternativě mezi rádii s bateriemi. Představa je taková, že v survival kufříku budou rádia obě. K rádiu na baterie si přiložím dvě nebo tři sady alkalických baterií. Ty by měly vydržet dlouho.Ideálně jsem se poohlížel po rádiu s příjmem v pásmech:
LW (dlouhé vlny), MW (střední vlny), SW (krátké vlny), FM (velmi krátké vlny). Nicméně, takové rádio existuje, je to typ Panasonic RF-3500E9-K. Dlouho jsem nad tímto rádiem váhal, ale nakonec jsem to nevzal. Proč?


Nemá připojení na sluchátka, je energeticky náročnější a má velké rozměry, váží téměř jedno kilo. Nedovedu si představit, že se trmácím lesem a kromě běžného vybavení mám jednokilové rádio, které si musím pouštět pouze z repráků, tím pádem jsem akusticky odhalitelný nepřítelem. Absolutně jsem nepochopil, proč výrobce nepřidal jeden otvor pro blbé sluchátko.

Potom bych to zkusil.

Takhle jsem musel slevit z nároků a vybral si model Roadstar TRA-2973N, který stojí kolem 450 Kč. Má konektor na sluchátka, reproduktor a hlavně chytá všechno (běžné frekvence) kromě dlouhých vln, které jsem ochoten oželet, protože kódované vysílání z ponorek mě nezajímá :-). Dobře, dlouhé vlny jsou dobré, ale jiný přijímač, který by je uměl, prostě není!
Na druhou stranu má toto rádio větší rozsah krátkých vln, který obsahuje také pásmo, kde vysílají radioamatéři, což je výhoda. Na dlouhých vlnách amatér vysílat nebude. To bude vojenské vysílání, kódované, šifrované, nepoužitelné.


Hmotnost rádia je 300 g, rozměry 17,5x10,5x3 cm, což je snesitelné vzhledem k faktu, že rádio chytá střední vlny.

A na závěr si  zrekapitulujeme vlnová pásma, ať máte přehled:

Dlouhé vlny
Označení: DL/LW/LF.
Na vysílání v dlouhých vlnách potřebujete sakra pořádný vysílač a výkon. To dlouhé vlny z apokalyptického světa prakticky vylučuje, byť se jedná o nejlepší možnost vysílání na velké vzdálenosti. Stejně tak si škrtněte ilegálně vysílat na DL v období konfliktu. Taková vysílačka bude ke svým rozměrům a výkonu snadno odhalitelná.

DL zahrnuje pásmo elektromagnetických vln o frekvenci 30 - 300 kHz, čemuž odpovídá délka vlny 1 km až 10 km. Vysílání je přímé na obrovské vzdálenosti (tisíce kilometrů).

Právě na dlouhých vlnách se historicky začalo rádiově vysílat.V dnešní době běžné stanice opouštějí pásmo dlouhých vln. Tyto se používají zejména pro radiomajáky, frekvenční a časové standardy, v komunikaci s ponorkami, pro armádní šifrované vysílání.

Střední vlny
Označení: SV/MW/AM
Je to elektromagnetické záření používané pro přenos rozhlasového vysílání v atmosféře. Jeho vlnová dálka je v oblasti mezi krátkými a dlouhými vlnami, tj. 520 - 1710 kHz, to odpovídá vlnové délce 175 - 576 m. Dobře se odrážejí od ionosféry, dokáží překonávat přírodní překážky, mají větší dosah (stovky kilometrů) než velmi krátké vlny (FM). Jejich šíření je méně energeticky náročné než u dlouhých vln. Při katastrofickém scénáři lze očekávat, že střední vlny budou používané pro vysílání v rámci státu. V případě zničení státu nebo větší oblasti, přelaďte na dlouho vlny nebo na krátké vlny.

Krátké vlny
Označení: KV/SW
Vlnová délka je kratší než pro střední a dlouhé vlny. Frekvence se pohybuje od 3 do 30 MHz, což odpovídá vlnové délce 10 až 100 metrů. Výhodou těchto vln je jejich šíření v atmosféře, není nutný přímý dohled mezi vysílačem a přijímačem. Vysílání se může šířit na vzdálenost tisíců až desítek tisíc kilometrů. Proto se krátké vlny používají pro vysílání mezi kontinenty. Kvalita šíření je nastabilní a ovlivňuje ji velké množství faktorů (sluneční záření, oblačnost...). Na krátkých vlnách pracuje množství radioamatérů, proto je výhodné ladit toto pásmo nejčastěji mezi 3 - 5 MHz. Vysílání na krátkých vlnách bude patřit mezi preferované v období válečného konfliktu ze strany ilegálů nebo odpůrců režimu. Vysílačka může být malá a dobře maskovaná, navíc přenosná.

Velmi krátké vlny
Označují se také jako VKV, VHF, FM.
Vlnová délka je kratší než u krátkých vln a zahrnuje frekvence od 30 do 300 MHz, což odpovídá délce 1 m až 10 metrů. Do pásma FM spadá rozhlasové a televizní vysílání a využívá se také na přenos dat (internet). Dosah VKV je malý, proto s nimi při katastrofickém scénáři příliš nepočítejte. Vysílání v oblasti VKV bude nejspíš jedna velká hlušina.

Ultra krátké vlny
UKV, UHF
Kmitočtový rozsah je stanovený od 300 MHz do 3 GHz. Vlnová délka se pohybuje v rozmezí od 0.1 m do 1 m. V tomto pásmu vysílají mobilní sítě GSM, vysílačky, některá pásma analogového televizního vysílání (DVB-T), internet. Rádiové vlny se v této oblasti šíří napřímo, jsou blokovány překážkami. Nevýhodou je omezený dosah vysílání, velké množství vysílačů, aby se signál dostal tam, kam má, k přijímači.V případě katastrofy s UKV příliš nepočítejte. Lze předpokládat, že síť vysílačů bude značně poškozená, navíc vyžaduje energii pro přenos na krátké vzdálenosti všude tam, kde se signál šíří.
 
Super krátké vlny
SHF, SKV, mikrovlny.
Kmitočtový rozsah je stanovený od 3 GHz do 30 GHz. Vlnová délka 10 - 100 mm. Využití SHF v tuto chvíli neznám, ale lze se domnívat, že SHF jsou využity například v mikrovlnkách.

Extrémně krátké vlny
EKV, EHF, mikrovlny.
Kmitočtový rozsah je 30 - 300 GHz. Vlnová délka 1 - 10 mm. Jejich využití lze předpokládat opět v mikrovlnkách a v různých bojových zářičích.

Následují infravlny (infračervené záření, IR), viditelné záření, ultravlny (ultrafialové záření, UV), rentgevlny (rentgenovo záření, X-Rays) a gamavlny (gama záření, Gamma Rays). Tyto typy elektromagnetického záření se pro rádiové vysílání většinou nepoužívají, i když, člověk nikdy neví....

Jako malý kluk jsem si často hrál s tesláckým rádiem (Tesla Kompas B202A), které chytalo tato pásma: DL, SV, KV, VKV I, VKV II. Na displeji byla označena stanice "Praha" a "Hvězda" (předchůdce dnešního Radiožurnálu). Holt to byly doby, kdy se rádia ještě dělaly pořádně a s pořádnou ideologií :-).

Shrnutí

Rádio jako zdroj informací pro katastrofické scénáře je nezbytnou pomůckou. Doporučuji koupit si rádio malé, kapesní, s co největším rozsahem a kvalitním příjmem. Nezáleží na tom, jestli je rádio pogumované nebo zda má masivnější konstrukci. Já předpokládám, že rádio si budete chránit, bude zabalené a "hýčkané", pokud byste se někam přesouvali. Vyberte si rádio s co nejnižší hmotnosti, s co největším rozsahem přijímaných frekvencí a s dobrou výdrží na baterie. Když bude navíc alternativní zdroj energie nebo dobíjení rádia, tím lépe.

Ideální jsou pásma v pořadí podle důležitosti:

KV (SW) - s co největším rozsahem a dobrou citlivostí kvůli radioamatérům nepříslušících k elitě, což není oficiální zdroj informací a vy můžete získat objektivní náhled na současnou situaci.
SV (MW) - lze předpokládat, že některé vysílače v tomto pásmu fungovat budou. Zde pravděpodobně najdete oficiální vysílání elit, které může a nemusí vysílat pravdu.
DV (LW) - zde naleznete vojenské frekvence, morseovku, kódovaná vysílání nebo oficiální vysílání vládnoucích elit z jiného kontinentu.
VKV (FM) - zde naleznete pravděpodobně jen šum. Komerční stanice nebudou schopny dostat své vysílání přes zničené vysílače k vám, i když bude nějaká ta energie. Toto pásmo pro vás nebude důležité.

Zdroj:
názor a  zkušenosti autora
http://cs.wikipedia.org/wiki/Dlouh%C3%A9_vlny
http://mve.energetika.cz/krizove-situace/radiovy-prijimac.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edn%C3%AD_vlny
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1tk%C3%A9_vlny
http://cs.wikipedia.org/wiki/Velmi_kr%C3%A1tk%C3%A9_vlny
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikrovlnn%C3%A1_trouba
 

--jun--
17.10.2014,11:22
Počet čtenářů: 0název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2020 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v