Index krize v ČR.
Úvod Hledání On-line hry On-line testy Odkazník Registrace Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:607731
Tento rok:55937
Měsíc:8669
Včera:310
Dnes:105
Online:4
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Supervulkán Yellowstone - jednoho dne přijde sopečný výbuch
Supervulkán Yellowstone - jednoho dne přijde sopečný výbuch

Výraz Yellowstone ve mě vyvolával představu nádherného přírodního amerického parku, kam každoročně jezdí tisíce turistů za rekreací. Překrásná příroda, rozmanitá zvířena a jezero vyvolávají příjemná očekávání. Ukázalo se, že moje představa není kompletní. Realita je trochu jiná.

Yellowstone je ve skutečnosti supervulkán. Nepodobá se sopce, protože magma nemá možnost zvedat terén tak, jak to vidíme běžně u kuželovitých sopek. Namísto toho se magma shromažďuje v obrovském kotlí, který má rozměry cca 50 x 100 x 10 km. Magma v kotli je pod obrovským tlakem. Takovým tlakem, že američtí vědci zjistili za 50 let vzedmutí půdy o 50 cm.

Supervulkán Yellowstone už nejméně dvakrát v minulosti vybuchnul.

Stalo se tak cca před 1,3 miliony lety a před 600 000 lety. Odhaduje se, že se nyní nacházíme v periodě, kdy by se měl tento supervulkán opět probudit k činnosti.

Sledoval jsem video o tomto supervulkánu na zoom.iprima.cz a vědci, kteří vysvětlovali, co nám hrozí, byli evidentně ve stavu silného rozrušení. Tvrdí, že supervulkán Yellowstone určitě vybuchne a s velkou pravděpodobností se tak může stát brzy - tj. v horizontu od teď po několik tisíc let. Vědci říkají, že pravděpodobnost výbuchu supervulkánu Yellowstone je značná.

Supervulkán Yellowstone má obří chřtán (kaldera), desítky kilometrů velký, který bude chrlit žhavý materiál, popel a lávu až do vzdálenosti tisíce kilometrů. Odhaduje se, že jeho popel by mohl zasypat celou Severní Ameriku. Zbytek světa dokáže spolehlivě pohroužit do nové doby ledové. Celoplanetárně sníží teplotu o minimálně pět stupňů, což by v naší pozemní šířce uzemnilo průměrné letní teploty na nějakých patnácti stupních. Zimy si raději nepředstavovat. Při poslední explozi supervulkánu Toba prý teplota v zimně dosahovala mínus padesáti stupňů celsia.

I z tohoto důvodu jsem na www.blogovnik.cz zaintegroval monitoring aktivity supervulkánu Yellowstone, který se nachází vpravo pod informací o počasí. V tuto chvíli je viditelný pro uživatele s větším rozlišením jak 1000 pixelů na šířku nebo i pro uživatele s menším rozlišením, pokud lištou pojedou tak, aby odhalili pravý skrytý sloupec s doplňkovými daty nebo jestliže si kolečkem myši zmenší rozlišení svého prohlížeče (ZOOM -).

Data o Yellowstone jsou na www.blogovnik.cz aktualizována každou hodinu přímo ze zdroje. Zatím je status "normální". Když jsem shlédl výše zmíněné video, pochopil jsem, že stav supervulkánu Yellowstone v porovnání s jinými spícími supervulkány není normální. Proto jsem tento status nahradil slovem "probouzí se". Při změně statusu na nebezpečný, se údaj zbarví do varovné tučné červené barvy. Potom přejděte do rubriky Survival zde a přečtěte si/vytiskněte články, jak přežít. Budete to potřebovat.

Zdroj:
http://zoom.iprima.cz/clanky/supervulkan-v-yellowstonu-kdyby-vybuchl-byl-to-konec-lidstva
http://cs.wikipedia.org/wiki/Supervulk%C3%A1n
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3214-video-supervulkan-v-yellowstonu-je-mnohem-vetsi-nez-se-dosud-myslelo

--jun--
25.04.2014,07:29
Počet čtenářů: 0název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2020 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v