Index krize v ČR.
Úvod Hledání On-line hry On-line testy Odkazník Registrace Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:655413
Tento rok:103619
Měsíc:7015
Včera:388
Dnes:177
Online:3
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Rekonstrukce koupelny - noční můra? Uvidíme.
Rekonstrukce koupelny - noční můra? Uvidíme.

Po výměně oken jsme si naplánovali rekonstrukci koupelny a WC. Jak dlouho jsme sháněli firmu či řemeslníka a co nás všechno potkalo, se dočtete v následujícím článku.

Původně jsme si mysleli, že to bude pohoda. Prostě oslovíme tři nebo čtyři firmy, obdržíme cenové nabídky, nějaké to zaměření, vybereme  jednu firmu a jdeme na to. Takhle to šlo u okenářských firem.

Ukázalo se však, že koupelny jsou zcela jiná váha. Těžká váha.


Dobře. Od začátku jsem tušil, že to s koupelnami nebude jednoduché. Proto jsem našel 15 firem z okolí, které jsem mailem oslovil. Řekl jsem si, že v první fázi nebudu utrácet za telefon nebo zbytečně objíždět firmy, když můžeme v moderní době získat informace po mailu. A spletl jsem se.

Z patnácti firem mi odpovědělo devět.


Z devíti firem mi na jednoduché otázky (likvidujete suť, je zaměření zdarma... atd.) odpovědělo jen šest. Z šesti firem na otázky odpověděla jen jedna jediná plnými větami a zdvořile. Ostatních pět napsalo odpověď ve stylu "jo, děláme". Většinou bez podpisu, telefonního kontaktu nebo alespoň nějaké byť zdvořilé hlášky, že by nás třeba rádi viděli.

Chtějí přece  zákazníky, ne?

Říkali jsme si, že je přece krize, tak budou firmy projevovat o zákazníky alespoň mírný zájem. A byli jsme připraveni do rekonstrukce investovat snad zajímavou sumu. Firmě, která nám jako jediná odpověděla zdvořilým a ochotným tónem, dám označení FIRMA LUXUS.

Byli jsme rádi alespoň za tuto jednu normální odpověď a tak jsme se do FIRMY LUXUS vypravili. Všechno v pohodě. Navybírali jsme si vybavení a zeptali se paní, zda tedy opravdu, jak nám psali do mailu, dělají i montáže. Paní na nás - že pokud nebudeme  mít vlastního řemeslníka, tak asi jo.

Hmm.

Dobře. Pokračovali jsme dál. Domluvili jsme zaměření a rozjeli se domů. Po cestě jsme se stavili u druhé firmy v téže městě, budeme druhé firmě říkat FIRMA ZAVŘENÁ.

FIRMA ZAVŘENÁ měla opravdu zavřeno, i když na internetu deklarovala, že má v sobotu dopoledne vždy otevřeno.


Cedule byla přeškrtnutá a na ní bylo "dnes mimořádně zavřeno".

Tak jo, FIRMU ZAVŘENOU jsme nechali být a čekali v dalším týdnu na příchod zaměřovacího technika od FIRMY LUXUS.

Technik se opravdu dostavil. Jak se ukázalo, absolutně neměl žádnou informaci od paní z prodejny FIRMY LUXUS o našich představách a navybíraném sortimentu. A dokonce - neměl ani metr na zaměřování !!! Naštěstí jsem měl všechno zkreslené v Corelu včetně zaměřovacích kót a tak jsem mu to rovnou předal s tím, že tady máte metr a můžete si to přeměřit.

Pán si to přeměřil a pak si povzdychl ve smyslu, že to bude hromada práce s tou naší koupelnou.


Nakonec technik FIRMY LUXUS odešel s tím, že máme brzy čekat cenovou kalkulaci.

Cenová kalkulace od FIRMY LUXUS přišla až po týdnu. To už uplynuly tři týdny od chvíle, co jsme začali hledat firmu na rekonstrukci koupelny.

Při prvním pohledu na cenovou kalkulaci od FIRMY LUXUS jsem se podivil, že doprava obkladačů stojí 3000 Kč na cca 12 km.


Ale budiž. Práce byla prakticky stejně drahá jako materiál. A navíc nám paní do mailu napsala, že už jí ani nemusíme psát a rovnou se máme obrátit na pána od montáží, že už si potom jen podepíšeme smlouvu a jdeme na to.

Nad FIRMOU LUXUS  jsme udělali kříž. Kalkulace byla (jak se později ukázalo) předražená a pokud měli být montážníci stejně zdatní jako zaměřovací technik, musel bych se opravdu bát. A já se bojím jen velmi nerad.

A tak jsme se podívali na jiné město, také okresní. Vytipovali jsme si tři firmy. Navíc jsme od jedné z firem měli leták, prý mají novou prodejnu, máme se prý přijít podívat. Otevřeno v sobotu dopoledne.

A jelo se.

První firma zavřeno. Druhá firma zavřeno. Třetí letáková firma měla prodejnu také zavřenou s tím, že je v rekonstrukci.

Na dveřích byl nápis, že bude dokončená rekonstrukce a otevřená datumově před dvěma týdny.


Před dvěma týdny? Dělají si z nás blázny?? Česko je Česko.

Na zpáteční cestě jsme se opět stavili ve FIRMĚ ZAVŘENÉ, jestli náhodou nebudou mít otevřeno. Neměli.

Změnili si otevírací dobu a v sobotu dopoledne již budou mít vždy jen zavřeno.


Tak paráda. Byli jsme docela smutní z této bizarní situace a já si plánoval, jak rozšířím rádius poptávky o pár desítek kilometrů, případně zkusím zadat poptávku na nějaký poptávkový web a následně se budu probírat desítkami nabídek a hledat a hledat....

Nakonec jsme museli zrealizovat scénář, kterému jsem se chtěl vyhnout, protože jsem si chtěl připadat jako v normální a fungující zemi.

Sehnat řemeslníka přes známého.


V Česku v roce 2013 je nutné pro rekonstrukci koupelny shánět řemeslníka přes známého? Už to tak nejspíš bude. Řemeslníka nazveme PAN PRACOVITÝ.

PAN PRACOVITÝ se dostavil do dvou dnů po zavolání. Všechno si prohlédnul a sdělil, že práce je schopen provést nejdřív za 4-5 týdnů. Kalkulaci nám osobně předá do několika dnů. Respektoval naše přání ohledně provedení budoucí koupelny. Stejně tak jsme se domluvili, že pokud schválíme předběžnou kalkulaci, půjde s námi materiál nakupovat do prodejny, kde nám doporučí výbavu podle své zkušenosti.

PAN PRACOVITÝ se s cenovou kalkulací opravdu dostavil za cca tři dny. Všechno nám vysvětlil a my zjistili, že kalkulace je z hlediska ceny za práci i za materiál zatím nejlepší z těch, co jsme dostali. Domluvili jsme se tedy na schůzce v prodejně, kde jsme si následně navybírali kvalitnější vybavení jako je smaltovaná vana, koupelnový nábytek, umyvadlo, galerka se zrcadlem, poličky a věšák na ručníky. Samozřejmě také dlaždice a obklady + vybavení na wc. PANU PRACOVITÉMU jsme na místě složili zálohu ve výši 1/8 celkové částky, která byla o něco vyšší než na původní kalkulaci vzhledem k tomu, že jsme radikálně změnili vybavení o kvalitnější věci. Ještě v prodejně nás PAN PRACOVITÝ informoval, že může začít s pracemi hned příští týden a celá rekonstrukce by neměla přesáhnout 7 dní! Domluvili jsme se také na úhradě druhé zálohy, kde zaplatíme materiál s tím, že nakonec bude po odvedené práci doplatek přibližně ve výši cca 30 % z celkové ceny. To jsou docela netradiční platební podmínky, ale vzhledem k dobrým referencím jsme souhlasili.

Termín jsme si hned potvrdili a na rekonstrukci koupelny proběhla den před zahájením bouracích prací příprava. Oblepil jsem veškerý nábytek v dosahu koupelny folií včetně dveří a průchodů do ostatních místností.

Další den přijeli pracovníci PANA PRACOVITÉHO nikoli v 8:00, jak jsme byli domluveni, ale již v 7:50, tedy o deset minut dřív :-). Ihned se pustili do práce.

Každý den postupovali přesně podle plánu. Na závěr dne mi vždy PAN PRACOVITÝ zavolal a informoval, co vše již zvládli a co budou dělat následující den.

Koupelna byla dokončena prakticky podle plánu - tj. o jeden den později, ale to nám nevadí.

Práce byla provedena kvalitně. Nějaké výtky jsem měl, nad některými věcmi jsem přimhouřil oči, ale musím konstatovat spokojenost jak mou, tak mé drahé polovičky. Navíc ze strany PANA PRACOVITÉHO byla maximální ochota řešit naše připomínky už během prací. Domluvená cena byla navýšena o pár stokorun za větší spotřebu zapravovacího materiálu, což považuji za naprosto OK.

Rekonstrukce koupelny a WC - závěrem

Co dodat? V první fázi hledání dodavatele na rekonstrukci koupelny jsem měl rozporuplné pocity. Jakoby nic nefungovalo. Ukázalo se, že spolehlivého dodavatele je třeba hledat mezi řemeslníky a to systémem - poptej se u známého, kdo se osvědčil. Je to sice v rozporu s tím, co bych očekával v civilizovaném státě, kde by tržní prostředí mělo být samo o sobě zárukou kvality a spolehlivosti, ale účel světí prostředky. Celkový čas od rozhodnutí, přes hledání až po realizaci nám zabral přibližně 3 a půl měsíce (od začátku dubna po polovinu července).

Pokud máte vlastní zkušenosti s rekonstrukcí koupelny a wc, uveďte je do diskuse.

A ještě pár fotek:

--jun--
30.07.2013,19:32
Počet čtenářů: 0název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2020 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v